Ku pozvaniu Gajdoša do parlamentu sa vyjadrí ústavnoprávny výbor

Na snímke šéf vyšetrovacieho tímu kauza Gorila Marek Gajdoš. Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 9. novembra (TASR) - Posúdenie snahy opozičných poslancov pozvať na pôdu parlamentného výboru končiaceho šéfa vyšetrovacieho tímu Gorila Mareka Gajdoša má na stole Ústavnoprávny výbor Národnej rady (NR) SR. Kým opozícia je presvedčená, že takéto pozvanie možné je, koalícia najmä z dôvodu zachovania mlčanlivosti tvrdí opak. Podľa uznesenia Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť by mal tieto protichodné názory rozsúdiť ústavnoprávny výbor.

Podľa jeho predsedu Róberta Madeja (Smer-SD) by sa na to mohli pozrieť už v stredu (16. 11.), kedy má tento výbor naplánované celodenné zasadnutie. Či nejako rozhodne a kolegom z brannobezpečnostného výboru poradí, je však otázne. Rokovací poriadok NR SR totiž hovorí, že ústavnoprávny výbor podáva výklad rokovacieho poriadku vtedy, ak ho o to požiada plénum, nie iný výbor.

"Ak sa počas schôdze národnej rady vyskytne pochybnosť o postupe podľa tohto zákona, rozhoduje v jednotlivých prípadoch predsedajúci. Na návrh poslanca národná rada rozhodne bez rozpravy o tom, že predsedajúci rozhodne o pochybnosti o postupe podľa tohto zákona až po predchádzajúcom stanovisku ústavnoprávneho výboru," píše sa v rokovacom poriadku.

Opoziční poslanci chceli pozvať Gajdoša na pôdu brannobezpečnostného výboru. Ten prejavil ochotu prísť a hovoriť o dôvodoch dobrovoľného odchodu do civilu, minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) mu to však nedovolil s tým, že Gajdoš nebol zbavený mlčanlivosti. "Na výbor nikdy nechodia policajti alebo vyšetrovatelia. Výbory pozývajú najmä predstaviteľov štátnych orgánov a Gajdoš je viazaný mlčanlivosťou, teda by nemohol povedať nič," povedal Kaliňák.

Vďaka opozícii a poslancom koaličnej strany Most-Híd však na brannobezpečnostnom výbore prešlo uznesenie, aby to, či je možné pozvať aj Gajdoša, posúdil ústavnoprávny výbor. Opozícia sa odvoláva na paragraf rokovacieho poriadku, podľa ktorého "Výbory môžu pozývať na svoje schôdze aj odborníkov a ďalšie osoby a požiadať ich o stanovisko".

To, že by mal Gajdoš dostať možnosť prehovoriť aj na parlamentnej pôde, si myslí aj prezident SR Andrej Kiska. Ten už o Gorile osobne hovoril s Gajdošom aj policajným prezidentom Tiborom Gašparom.

Gajdoš pri vysvetľovaní svojho odchodu do civilu naznačil, že odchádza kvôli tlakom. Gašpar už v tejto súvislosti podal trestné oznámenie, aby sa údajné tlaky prešetrili. Gajdošov nástupca na čele tímu Gorila, ktorého si vyberie sám, by mal byť známy budúci týždeň.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.