Reynders: V Európe budeme pri rozhodnutiach americkej vlády ostražití

Didier Reynders Foto: TASR/AP

Brusel 9. novembra (TASR) - Šéf belgickej diplomacie a vicepremiér Didier Reynders dnes v reakcii na výsledky amerických prezidentských volieb oznámil, že treba rešpektovať voľbu Američanov, Európska únia by však aj vzhľadom na tento výsledok mala rozvíjať svoju obrannú politiku. Informovala o tom televízna stanica RTBF.

Teraz.sk prináša všetky dôležité informácie ohľadne výsledkov prezidentských volieb v USA: SLEDUJEME ONLINE: Voľby v USA, PRVÉ VÝSLEDKY, vedie TRUMP

Reynders upozornil, že treba "byť ostražití", čo sa týka budúcich rozhodnutí Trumpovej administratívy. Podľa neho by tiež mala EÚ naliehavo rozvíjať svoju obrannú politiku a posilňovať svoje postavenie vo svete.

"Máme demokratické systémy. Ten americký je prezidentský systém a výber bol jasný v prospech Donalda Trumpa. Myslím si, že by sme mali túto voľbu vnímať spolu s trendmi, ktoré sú viditeľné taktiež v Európe," upozornil Reynders. Spresnil, že ide predovšetkým o témy, ako je odmietanie imigrácie a otvorenosť voči svetu či protekcionistické tendencie.

Belgický minister zahraničných vecí skonštatoval, že ak by sme premietli výsledky volieb v USA na Európu, ukázali by sa výrazné trendy, ktoré stretávame všade.

"Dúfam, že to prinúti Európu pochopiť, že sa musí presadiť v oblasti obrany, bezpečnosti a zahraničnej politiky. To, čo sme doteraz neustále kritizovali, treba skôr posilniť," skonštatoval Reynders.

Dodal, že EÚ si musí počkať na prvé rozhodnutia novej americkej administratívy, s ktorou bude musieť spolupracovať.

"Budeme veľmi ostražití pri každom jej rozhodnutí. Dúfam, že orientácia novej administratívy bude mať ďaleko od toho, čo sme bohužiaľ videli počas kampane," vyjadril nádej šéf belgického rezortu diplomacie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.