Ceny SOZA sú poctou autorom a interpretom slovenskej hudobnej scény

Foto: soza

Bratislava 11. novembra (TASR) – Slovenský ochranný zväz autorský (SOZA) odmenil vo štvrtok večer (10. 11.) cenami SOZA za rok 2015 najúspešnejších autorov slovenskej hudobnej scény. Získali ich líder skupiny IMT Smile Ivan Tásler ako najviac hraný autor, básnik a textár Kamil Peteraj ako najviac hraný textár, spevák Adam Ďurica za najhranejšiu skladbu Neľutujem, skupina No Name za najpredávanejší album S láskou, Mária Podhradská a Richard Čanaky za najpredávanejší DVD nosič Spievankovo 5.

Zápisom do Zlatej knihy SOZA boli in memoriam poctení hudobný skladateľ, dirigent, pedagóg Mikuláš Schneider-Trnavský (1881-1958) a scenárista, spisovateľ, prekladateľ, dramaturg a textár Peter Kliment (1937-2012). Držiteľom Veľkej ceny SOZA za rok 2015 sa stal skladateľ a muzikológ Vladimír Godár.

Štatistické ceny vyplývajú z výsledkov štatistických hlásení, pri honorárnych cenách bolo viac nominantov, to je však príjemné rozhodovanie. Každý člen dozornej rady sa rozhoduje medzi menami, ktoré sa dostanú do užšieho výberu. Myslím si, že autori, ktorí honorárne ceny dostali, si ich plne zaslúžia, či už nežijúci autori zápisom do Zlatej knihy SOZA alebo odmenením Veľkou cenou SOZA,“ povedal pre TASR Matúš Jakabčic, predseda dozornej rady SOZA.

Je to pre mňa veľká pocta za to, čo najviac milujem, teda skladanie piesní. To, že moje piesne sa tak často hrajú v rádiách je pre mňa veľká česť. Musím však spomenúť aj kapelu IMT Smile, vydavateľstvo Universal Music, ktoré naše piesne vydáva a všetky rádiá aj televízie, ktoré našu tvorbu hrajú už toľké roky. Veľká vďaka všetkým,“ uviedol pre TASR Ivan Tásler.

Je to prvýkrát, čo som si prevzal cenu SOZA, veľmi sa z toho teším. Tak ako som povedal v ďakovačke, desať rokov som mal ambíciu robiť vlastnú hudbu, aj som ju robil a tešil sa z toho. Pesnička Neľutujem to prelomila na úspech, v ktorom chcem pokračovať. Navyše ma veľmi teší, že dve z troch nominovaných pesničiek sú z môjho autorského pera. Obdivujem Ivana Táslera, už roky dokazuje, aký je kvalitný autor,“ dodal ocenený Adam Ďurica.

Myslím, že SOZA sa po tých všelijakých ranách, ktoré utŕžila, či už právom alebo neprávom, stabilizovala, ten večer bol veľmi kultivovaný, na úrovni, jeden z najlepších ročníkov. Jesenné litánie a Dám ti lampu boli moje prvé texty pre skupinu Prúdy, zoznámil ma s nimi Marián Varga, môj spolužiak na konzervatóriu. Oni ma do toho vtiahli a som pri tom dodnes, najnovším je text k piesni Láska bombová, ktorú spieva Kristína,“ doplnil pre TASR Kamil Peteraj.

S Ivanom Táslerom nás spojil Robo Grigorov, najprv sme si iba písali a telefonovali, pretože maily v tej dobe ešte neboli. Stretli sme sa skoro po dvoch rokoch, to už IMT Smile spievali moje prvé texty,“ spresnil textár Vlado Krausz.

Album S láskou sme písali s láskou, s láskou nahrávali, je to prvé ocenenie za náš prvý vydavateľský počin. Z nášho pohľadu sa do slovenskej muziky oplatí investovať, byť ocenený za vlastný nápad a vlastnú hudbu je veľmi príjemné,“ povedal líder skupiny No Name Igor Timko.

Je to ocenenie našej práce, ktorú sa snažíme robiť najlepšie ako vieme, vďaka profesionálom, ktorými sme sa obklopili, je náš projekt hudobne veľmi vysoko a posledné dve DVD sú už aj obrazovo slušné. Je to ocenenie štrnásťročnej cesty, na ktorú sme sa vydali,“ uviedla pre TASR Mária Podhradská.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.