Opozícia chce umožniť voľbu poštou pri všetkých voľbách a referende

Ilustračné foto Foto: TASR/Peter Kollár

Bratislava 11. novembra (TASR) - Možnosť pre občanov SR predčasne voliť poštou by sa mala rozšíriť. Počíta s tým návrh novely zákona o podmienkach výkonu volebného práva od poslancov SaS a OĽaNO-NOVA, ktorý predložili na novembrové zasadnutie pléna. Právna norma má umožniť hlasovanie poštou aj pri voľbách do samosprávy obcí, v prvom kole krajských volieb, prvom kole voľby prezidenta SR, vo voľbách poslancov Európskeho parlamentu a pri celoštátnych referendách. V súčasnosti je služby pošty možné využiť len pri voľbách do NR SR.

Navrhovaná možnosť voľby poštou len v prvom kole krajských a prezidentských volieb je spôsobená tým, že medzi prvým a druhým kolom sú len dva týždne a voľba poštou by nebola technicky možná.

Opoziční poslanci Martin Klus, Juraj Droba, Milan Laurenčík (všetci SaS) a Jozef Viskupič (OĽaNO-NOVA) tvrdia, že moderné občianstvo odohrávajúce sa v čoraz globalizovanejšom svete predpokladá možnosť voliť si svojich zástupcov bez ohľadu na aktuálne miesto pobytu. "Cieľom predkladanej novely zákona je teda posilnenie zastupiteľského princípu v modernej demokratickej spoločnosti, ako aj posilnenie miery volebnej účasti na úrovni komunálnych volieb, prvého kola volieb do samosprávnych krajov, prvého kola prezidentských volieb a volieb do Európskeho parlamentu," vysvetlili.

Poslanci upozorňujú, že vo všetkých spomínaných voľbách má účasť občanov klesajúcu tendenciu, pričom kritická je najmä účasť na eurovoľbách. "Naopak, stúpajúca tendencia záujmu o voľby do NR SR zo zahraničia dáva tušiť, že sa tento návrh stretne s pozitívnou odozvou medzi mnohými občanmi SR trvalo (v prípade prezidentských volieb a volieb do Európskeho parlamentu) alebo prechodne žijúcimi mimo územia SR, či nenachádzajúcimi sa na území Slovenska v deň konania volieb," uviedli.

"Je potrebné zahodiť opozično-koaličné tričká a naplniť to, čo pomôže občanom SR a to, čo nám odporúča EÚ," apeloval Klus na dnešnej tlačovej konferencii. Podľa Viskupiča žije mimo územia SR asi 300.000 obyvateľov, a tí pri väčšine volieb nemajú možnosť voliť zo zahraničia. "Chceme zatraktívniť samotný volebný akt. Musíme urobiť všetko pre to, aby voľby boli čo najviac prístupné," zdôraznil Viskupič s tým, že na Slovensku by mal byť naďalej tlak na to, aby bolo umožnené voliť aj cez internet.

Kvôli podpore tohto návrhu už opoziční poslanci iniciovali rokovanie s koaličnou stranu Most-Híd a osloviť chcú aj SNS a Smer-SD. "Táto téma nemá politické zafarbenie. Ide o zjednotenie volebného aktu a urobenie poriadku vo volebnom systéme," dodal Viskupič.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.