BUGÁR: Súčasná koalícia pracuje efektívne, dohody prijíma rýchlo

Na snímke sprava predseda SNS Andrej Danko, predseda Smer-SD Robert Fico, predseda Most-Híd Béla Bugár. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Nové Zámky 12. novembra (TASR) – Súčasná vládna koalícia, nech už je akokoľvek nezvyčajná, pracuje efektívne, dohody prijíma pomerne rýchlo a dodržiava ich. Na deviatom sneme strany Most–Híd to dnes v Nových Zámkoch skonštatoval predseda strany Béla Bugár. „Môžem porovnávať medzi niekoľkými vládnymi koalíciami, ktorých som bol súčasťou. Naše priority neboli nikdy doteraz prijaté v takom rozsahu, ako teraz v tejto vládnej koalícii. Nemáme na všetko rovnaký názor, no uplatňuje sa princíp kompromisov a nebúcha sa ostentatívne dverami,“ povedal Bugár.

Vo svojom otváracom príhovore sa predseda strany vrátil aj k situácii, ktorá vznikla krátko pred voľbami a bezprostredne po voľbách. Podľa jeho slov bola celá predvolebná kampaň postavená na hlavu, pravicové strany bojovali medzi sebou a postupne sa vytláčali z ringu. „Posledné týždne kampane sa všetko stavilo na jednu kartu, či so Smerom do vlády áno alebo nie. Všetko ostatné išlo bokom, partnerstvá, programy, hodnoty, ľudia. Aj naša strana týmto utrpela straty, prišli sme zhruba o jeden a pol percenta hlasov a získali naopak rôzne spolky a nacionalisti,“ zhodnotil Bugár. Podľa jeho slov z výsledkov volieb nemohla vzísť pravicová vláda a už vôbec nie pravicová vláda v klasickom zmysle slova.

Globálne tendencie, ktorých sme svedkom v uplynulých mesiacoch, majú podľa Bugára spoločné znaky. „Rýchle riešenia na ťažké otázky, pomenovanie lokálneho zla, krajné riešenia, útoky na slabších a menších a bezbrehý, skutočne bezbrehý populizmus. Musíme sa zamyslieť nad tým, ako je možné, že rôzni kandidáti víťazia naprieč svetom vďaka týmto postupom, čo robíme zle, čo je príčinou toho, že ľudia veria politikom – mesiášom, ako je možné, že vulgárna a krájateľná nenávisť v kampaniach víťazí.“

Účastníci dnešného snemu si podľa slov predsedu strany musia zodpovedať, akú politiku chce Most–Híd naďalej robiť. „Za nami je doba, keď sa voľby vyhrávali sloganmi. Oveľa viac sa musíme sústrediť na výsledky našej práce, toto bude musieť byť zásadný obrat v našej práci,“ tvrdí Bugár. Nevie si predstaviť, že by bol predsedom strany, ktorá by presedlala na populistickú a nenávistnú vlnu. „Radšej budem predsedom strany, ktorá získa korektnou kampaňou možno len jednociferný výsledok vo voľbách, no toto využije ako moment na to, aby sa radikáli nedostali k moci,“ tvrdí.

Koaličná strana Most-Híd prijme na dnešnom sneme programový dokument na najbližšie obdobie. Zvolí si tiež nového podpredsedu, ktorého post sa uvoľnil po parlamentných voľbách, keď poslanec Národnej rady (NR) SR Zsolt Simon odišiel zo strany pre nesúhlas s jej vstupom do vládnej koalície so stranou Smer-SD a SNS.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.