V najvyšších polohách Tatier trvá malé lavínové nebezpečenstvo

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Liptovský Hrádok 21. novembra (TASR) - V najvyšších polohách Vysokých Tatier pretrváva malé lavínové nebezpečenstvo - prvý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. TASR o tom informoval Jozef Richnavský zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS) v Liptovskom Hrádku.

"Lavínové nebezpečenstvo má výrazne lokálny charakter a týka sa najmä strmých záveterných svahov a žľabov, v ktorých je naviate väčšie množstvo snehu. Naviate snehové dosky a vankúše nie sú dostatočne zviazané s podkladom a uvoľnenie lavín v týchto miestach je možné hlavne pri veľkom dodatočnom zaťažení. Výskyt nebezpečných snehových dosiek a vankúšov sa viaže najmä na svahy severných orientácií," uviedol Richnavský.

Na horách ráno prevládalo hmlisté a veterné počasie, poznačené výrazným oteplením. Teplota vzduchu sa v polohách nad 2000 metrov nad morom pohybovala od mínus jeden do dvoch stupňov Celzia, v stredných polohách sa pohybovala v rozpätí od troch do ôsmich stupňov Celzia, na podhorí miestami až do 13 stupňov Celzia. Najmä na hrebeňoch a vrcholoch Tatier fúkal mimoriadne silný vietor, ktorý dosahoval miestami v nárazoch až silu víchrice.

Snehová pokrývka vplyvom výrazného oteplenia a dažďa naďalej klesá a v stredných polohách má už iba charakter nesúvislej snehovej pokrývky. "Súvislejšie plochy snehu sa nachádzajú na severných svahoch, najmä v polohách nad 2000 metrov nad morom. Zrána sa na povrchu tvorí ľadová kôra, avšak ešte predpoludním mäkne, sneh je mokrý, kašovitý a stráca nosnosť. Vo Fatrách a taktiež v Nízkych a Západných Tatrách môžeme hovoriť o nesúvislej snehovej pokrývke už aj na hrebeňových a vrcholových partiách," dodal Richnavský.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.