Grécka vláda chce vybudovať na ostrove Chios nový tábor pre migrantov

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Atény 21. novembra (TASR) - Grécka vláda chce na ostrove Chios vybudovať nový tábor pre migrantov. Toto rozhodnutie zverejnila v nedeľu po tom, ako stovka migrantov v dôsledku násilných incidentov ušla z existujúceho tábora Suda a ocitla sa bez strechy nad hlavou.

Štátny tajomník pre imigráciu Jannis Balafas pre televíziu Epsilon uviedol, že vláda navrhuje "vysťahovať súčasný tábor Suda" neďaleko hlavného mesta ostrova, kde žijú stovky migrantov, a "postaviť nové prijímacie centrum".

Projekt nového tábora pre migrantov momentálne blokuje samospráva ostrova Chios, ktorá ho odmieta pre obavy z ďalšieho nárastu počtu migrantov na ostrove, kde ich už teraz žije približne 4000. Vláda však podľa Balafasa dúfa, že sa podarí dospieť k dohode, ktorá umožní okamžite pristúpiť k stavebným prácam.

Po dvoch nociach násilností, keď neznámi útočníci hádzali zápalné fľaše, petardy a kamene na stany, ušlo z tábora Suda vyše 100 ľudí, ktorí nocujú na blízkych uliciach.

Situácia na ostrove Chios je podľa britskej stanice BBC neudržateľná, keďže ubytovacie kapacity miestneho tábora pre migrantov sú výrazne prekročené. Na ostrove rastú nezhody a napätie medzi obyvateľmi a migrantmi. Do roztržiek sa zapájajú aj príslušníci gréckej extrémnej pravice.

Polícia vyslala na miesto nepokojov posily. Neďaleko tábora sa terčom útoku asi 30 ľudí stali dvaja miestni dobrovoľníci, ktorí pomáhajú migrantom. Oboch museli hospitalizovať. V centre mesta Chios došlo k ďalšiemu útoku na humanitárnu pracovníčku.

V táboroch zriadených na gréckych ostrovoch žije celkovo 16.000 migrantov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.