Košický seniorát sa stretne k 500. výročiu reformácie

Martin Luther Foto: Wikipédia

Bratislava/Košice 25. novembra (TASR) - Seniorálne stretnutie Košického seniorátu ECAV na Slovensku k 500. výročiu reformácie sa uskutoční v nedeľu 27. novembra 2016 v Košiciach. Ide o druhé stretnutie v rámci misijného projektu "Oslobodení Božou milosťou", po seniorálnom stretnutí Šarišsko-zemplínskeho seniorátu k 500. výročiu reformácie, ktoré sa konalo 23. októbra tohto roku a kde bol vyhlásený Rok reformácie.

Seniorálne stretnutie v Košiciach sa začne slávnostnými službami Božími o 9.30 h v Evanjelickom kostole na Mlynskej 23. Slávnostnú kázeň bude mať biskup Evanjelickej cirkvi v Chorvátskej republike Branko Berič. Liturgovať budú generálny biskup ECAV na Slovensku Miloš Klátik, biskup Východného dištriktu ECAV Slavomír Sabol, senior Košického seniorátu Ján Hruška, konsenior Dušan Havrila a ďalší duchovní z Košického seniorátu.

Počas služieb Božích bude účinkovať spevokol Chválospev z Cirkevného zboru (CZ) Košice, dychová hudba Posaunenchor z CZ Mníška nad Hnilcom a zborový spevokol z Vyšnej Kamenice.

Popoludňajší program slova a hudby sa začne o 14.00 h. Uvedie ho konsenior Košického seniorátu Dušan Havrila, duchovné slovo prednesie senior Košického seniorátu Ján Hruška. Históriu reformácie na území Košického seniorátu priblíži prítomným Radoslav Grega, zborový farár CZ ECAV Opiná.

Generálny biskup ECAV Miloš Klátik a generálny dozorca Imrich Lukáč pri tejto príležitosti odovzdajú významným osobnostiam Košického seniorátu a Košického samosprávneho kraja pamätné medaily k 500. výročiu reformácie.

Hudobný program seniorálneho stretnutia obohatí spevácky zbor Chorus Comenianus, ktorý pôsobí pri Evanjelickom gymnáziu J. A. Komenského v Košiciach, zborový spevokol Chválospev z Košíc a zborové spevokoly z cirkevných zborov z Rankoviec a Opinej. Na organe bude hrať Ladislav Sedlák.

Súčasťou programu bude aj prezentácia vydavateľstva Tranoscius a predstavenie knihy Daniely Hroncovej-Faklovej s názvom "Musel som byť kacírom" o evanjelickom farárovi Konrádovi Cordatovi, zapisovateľovi rečí pri stole Martina Luthera.

Svoju činnosť predstavia aj Evanjelická diakonia ECAV na Slovensku, Výbor na ochranu Božieho stvorenstva ECAV na Slovensku a Evanjelická bohoslovecká fakulta Univerzity Komenského v Bratislave.

Košičania si budú môcť pozrieť aj putovné výstavy 500 rokov reformácie ECAV na Slovensku a Vyšívaná história Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku.

Na záver odovzdajú reformačnú štafetu Gemerskému seniorátu, kde sa v nedeľu 18. decembra 2016 bude konať ďalšie seniorálne stretnutie k 500. výročiu reformácie.

Informovala tajomníčka Generálneho biskupského úradu ECAV pre mediálnu komunikáciu Edita Škodová.

ch sat

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.