Valné zhromaždenie SOV prijalo pozmeňujúci návrh na úpravu stanov

Volebné 51. valné zhromaždenie Slovenského olympijského výboru (VZ SOV) sa uskutočnilo v Bratislave 26. novembra 2016. Foto: TASR - Dano Veselský

Bratislava 26. novembra (TASR) - Dosluhujúci prezident František Chmelár otvoril 51. valné zhromaždenie Slovenského olympijského výboru (SOV). Na začiatku sobotňajšieho volebného zasadnutia bolo prítomných 96% delegátov s právom hlasovať. Prvú polemiku priniesla predložená úprava Stanov SOV, ktorú plénum napokon prijalo na základe pozmeňujúceho návrhu.

"Všetci vieme, o čo dnes ide. Chceme ukončiť olympijský cyklus 2013-2016, v rámci ktorého sa toho veľa udialo. Vrcholom boli Hry XXXI. olympiády v Riu de Janeiro. Musíme vytvoriť podmienky preto, aby sme vyštartovali do nového funkčného obdobia tým, že si zvolíme nové orgány," uviedol na úvod VZ Chmelár.

Následne členovia pléna schválili program 51. VV SOV, rovnako zápisnicu z uplynulého zasadnutia, rokovací aj volebný poriadok. Predseda Klubu športových redaktorov (KŠR) SSN Tomáš Grossman ešte predtým navrhol, aby plénum z programu 51. VZ vynechalo bod číslo päť o úprave Stanov SOV. Návrh na zmenu sa týkal postavenia členov vo VV. Na základe úpravy by ich mohol odvolať len orgán, ktorí ich do funkcie zvolil - čiže valné zhromaždenie. Za zmenu programu nezahlasoval dostatočný počet delegátov.

Po následnej polemike prijalo plénum nadpolovičnou väčšinou pozmeňujúci návrh delegáta Slovenskej plaveckej federácie (SOV) Marcela Blaža. V jeho podstate bude môcť odvolať člena exekutívy len valné zhromaždenie na základe písomného návrhu člena SOV.

Ešte pred samotnou voľbou vyznamenal SOV dvoch dlhoročných trénerov rýchlostnej kanoistiky Ľubomíra Hagaru a Mariána Tesárika. Obaja dostali Bronzový odznak SOV, ktorý sa udeľuje za dlhodobú prácu a prínos pre rozvoj olympijského hnutia a šport. "Obom trénerom by som sa chcel ospravedlniť, pretože na galavečere v Čilistove sme na nich trošku pozabudli. Výkonný výbor sa rozhodol napraviť túto chybu a obom schválil udelenia bronzových odznakov," vysvetlil Chmelár.

Dosluhujúci prezident následne objasnil priebeh volieb do orgánov SOV. Keďže Medzinárodný olympijský výbor (MOV) zaradil do programu OH 2020 v Tokiu ďalšie nové športy - karate, bejzbal, softbal, športové lezenie, skateboarding, surfing - SOV povýšilo Slovenský zväz karate medzi olympijské športové subjekty a na sobotňajšom VZ mal jeho delegát dva hlasy. Bejzbal a softbal figurovali medzi športovými federáciami, ktoré majú jeden hlas. Skateboarding zastrešoval Slovenský rýchlokorčuliarsky zväz rovnako s jedným hlasom, športové lezenie bude zastupovať spolok JAMES s právom hlasovať od nasledujúceho VZ. "Jedine surfing nemá svoju vlastnú organizáciu, preto ho nebudeme registrovať," doplnil Chmelár.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.