Plocha nákupných centier v Európe sa blíži k 160 miliónom m2

Ilustračná snímka, Centrál. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 28. novembra (TASR) – Približne 8,1 milióna štvorcových metrov (m2) priestorov nových nákupných centier pribudne v Európe v druhom polroku 2016 a počas budúceho roka. Vyplýva to z prieskumu realitno-poradenskej spoločnosti Cushman & Wakefield. Investori majú podľa nej v pozornosti región strednej a východnej Európy.

Správa spoločnosti poukazuje na to, že priestory nákupných centier sa budú rozrastať po utlmenom prvom tohtoročnom polroku, v ktorom bolo dodaných len 1,3 milióna m2 nových plôch. Je to o 7 % menej ako za rovnaké obdobie predchádzajúceho roka. Na Turecko a Rusko pripadá 40 % všetkých nových priestorov.

Ak budú všetky plánované priestory dokončené včas, celková prenajímateľná podlahová plocha na kontinente sa podľa poradenskej firmy zvýši z 156,3 milióna m2 v júni 2016 na 164,4 milióna m2 do konca roka 2017. Toto obdobie považuje za obzvlášť zaujímavé pre rozrastanie obchodných centier.

Prenajímatelia pracujú usilovnejšie ako kedykoľvek predtým, aby pochopili motiváciu a správanie svojich zákazníkov a ostali pre nich aj naďalej zaujímavými. Odráža sa to v aktivitách zameraných na rozvoj, keďže nákupné centrá vo väčšine európskych krajín hľadajú prvky pridanej hodnoty, aby upútali pozornosť spotrebiteľov hľadajúcich zážitok,“ zhodnotil vedúci maloobchodného tímu spoločnosti pre región Európy, Stredného východu a Afriky Justin Taylor.

V celej strednej a východnej Európe očakáva nárast stavebnej aktivity. V druhej polovici tohto roka tam má pribudnúť 2,4 milióna m2 a v budúcom roku 2,6 milióna m2 priestorov nových nákupných centier. Na čele je Rusko s 2,3 miliónmi m2, ktoré majú byť dostavané do konca roka 2017 vrátane moskovského Las Vegas III (119.467 m2).

V roku 2016 neboli na Slovensku otvorené žiadne nákupné centrá. Vo výstavbe sú však momentálne dve nákupné centrá, ktorých otvorenie je naplánované na rok 2017, čo bude znamenať 35.000 m2 novej modernej nákupnej plochy (Eperia v Prešove a Terminal v Banskej Bystrici). V súčasnosti je celková rozloha nákupných centier na Slovensku na úrovni 1.321.500 m2,“ vyčíslila výkonná riaditeľka spoločnosti v SR Cristina Dumitrache.

Budúci rok dôjde podľa poradenskej firmy aj k otvoreniu obrovského obchodného centra Emaar Square so 150.000 m2 v Turecku. Nákupné centrum Posnania v poľskej Poznani s rozlohou 100.000 m2 otvorilo svoje brány v druhej polovici tohto roka.

Spoločnosť upozornila, že investície do sektora obchodných centier v celej Európe dosiahli v prvom polroku 8,5 miliardy eur, čo predstavuje medziročný pokles o takmer 50 %.

Zatiaľ čo v západnej Európe došlo pre nedostatok prémiových plôch k významnému zníženiu objemu transakcií, investori sa stále viac obzerajú po príležitostiach v strednej a východnej Európe. Tento región zaznamenal takmer 20-% medziročný nárast investícií na 1,9 miliardy eur, pričom Poľsko sa na celkovom objeme kapitálu podieľalo polovicou.

Investície do obchodných centier v západnej Európe dosiahli 6,6 miliardy eur. Medziročne tak klesli o 55 %, najmä pod vplyvom poklesu objemov na kľúčových trhoch vo Francúzsku, Veľkej Británii a Nemecku.

Z hľadiska potenciálu budúcej výstavby obchodných centier označila poradenská firma Londýn, Bristol, Edinburg, Barcelonu, Mníchov, Ankaru, Istanbul, Sofiu a Bukurešť za mestá s výraznou hospodárskou dynamikou a nízkym stupňom nasýtenia trhu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.