De Mistura chce na február do Ženevy zvolať mierové rokovania o Sýrii

Osobitný vyslanec OSN pre Sýriu Staffan de Mistura. Foto: TASR/AP

New York 20. decembra (TASR) - Sprostredkovateľ OSN pre konflikt v Sýrii Staffan de Mistura má v úmysle zvolať na 8. februára budúceho roku do Ženevy mierové rokovania o Sýrii. V noci nadnes o tom v New Yorku informovala jeho tlačová služba.

Vo vyhlásení sa uvádza, že De Mistura chce viesť konzultácie s čo najširším spektrom zainteresovaných strán zo Sýrie, ako aj krajín regiónu a medzinárodného spoločenstva, aby "rokovania v Ženeve starostlivo pripravil".

Nateraz chce De Mistura sledovať vývoj a výsledky rokovaní v Moskve, kde sa dnes stretnú ministri zahraničných vecí a obrany Iránu, Turecka a Ruska, aby diskutovali o možnostiach urovnania konfliktu v Sýrii, ktorý si od svojho vypuknutia v marci 2011 vyžiadal už vyše 300.000 obetí na životoch.

Moskovské rokovania zatienil v pondelok večer atentát na ruského veľvyslanca v Ankare, ktorého páchateľ po čine vykrikoval, že ide o pomstu za severosýrske mesto Aleppo a Sýriu.

Prvým náznakom jednoty medzinárodného spoločenstva, odkedy do konfliktu v Sýrii vstúpili aj svetové mocnosti, bolo v pondelok schválenie rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN o vyslaní pozorovateľov, ktorých úlohou je monitorovanie evakuácií z východného Aleppa. Rezolúcia súčasne žiada, aby generálny tajomník OSN neodkladne konzultoval so Sýriou a inými stranami okamžité vyslanie pozorovateľov. V oblasti západného Aleppa momentálne pôsobí 118 zamestnancov OSN, ktorí sa okamžite môžu presunúť na východ mesta, uviedla veľvyslankyňa USA pri OSN Samantha Powerová.

Dokument je podľa Francúzska, ktoré návrh rezolúcie predložilo, kľúčový pre zabránenie "masovým zverstvám". Cieľom Francúzska je "zabrániť novej Srebrenici", kde sa v roku 1995 odohral najhorší masaker v Európe od skončenia druhej svetovej vojny, uviedol francúzsky veľvyslanec pri OSN Francois Delattre.

Podľa OSN i viacerých mimovládnych organizácií na územiach, ktoré vládne sily v Aleppe obsadili od začiatku mohutnej vzdušnej a pozemnej ofenzívy 15. novembra, už k obávaným násilnostiam došlo.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.