Donskí kozáci spievali v Bratislave pre Nadáciu Výskum rakoviny

Ilustračné foto Foto: FOTO TASR/Henrich Mišovič

Bratislava 20. decembra (TASR) – Dva benefičné koncerty s názvom Vianočný spev pre život absolvoval v pondelok (19.12.) Veľký zbor donských kozákov pre Nadáciu Výskum rakoviny (NVR) vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu v Bratislave.

"Je to vyvrcholenie 14. ročníka našej kampane Na kolesách proti rakovine a zároveň poďakovanie všetkým za podporu v boji proti tejto nevyliečiteľnej nádorovej chorobe," povedal v úvode koncertu manažér NVR Ján Juráš. V podobnom duchu sa vyjadrila prezidentka nadácie Margita Klobušická, ktorá uviedla krátky film z tohtoročnej kampane aj so zakúpenými zdravotníckymi prístrojmi.

"Dlhodobo podporujeme vaše snaženie. Niekoľko rokov sme spievali vo Veľkom evanjelickom kostole v Bratislave. Teraz sme tu s iným repertoárom aj preto, že vám chceme zatancovať a ponúknuť videoprojekcie," zdôvodnila zmenu priestoru manažérka zboru Valéria Chuďakova.

Potom už v tmavomodrých uniformách a čiernych čižmách nastúpil 23-členný mužský zbor. S hudobným sprievodom ruských ľudových nástrojov (bajan, gitara, balalajka,) predstavil pravoslávne liturgické spevy, ruské a ukrajinské ľudové piesne. V piesni Buď oslávený náš Boh na Sione odznel aj slovenský verš z Evanjelického spevníka. Pre poslucháčov v zaplnenom štúdiu ešte prekvapivejší bol záver, keď po prídavku Kalinka odzneli slovenské pesničky Zahučali hory a Tancuj, tancuj. Tie si aj s predchádzajúcou Tichou nocou zaspievali i diváci. V rôznych pesničkách sa zasa často pridávali k spevu rytmickým potleskom. Vyslúžili si ho najmä tenoroví sólisti zboru.

Koncert cigánskym, ľudovým a námorníckym tancom s akrobatickými prvkami spestrili štyria tanečníci. Okrem iných premietaných fotografií ho sprevádzali aj snímky Martina Martinčeka z Múzea Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši.

Veľký zbor donských kozákov založil v roku 1981 ataman Peťa Chuďakov, ktorý bol v Bratislave prítomný. Jeho teleso je jeden z najúspešnejších speváckych zborov na svete. Má sídlo vo Viedni pod názvom Bolschoi Don Kosaken a v slovenských mestách účinkuje pravidelne.

Benefičnosť koncertov potvrdila zbierka na zakúpenie materiálu pre arteterapiu pacientov na Klinike detskej hematológie a onkológie na bratislavských Kramároch. Hlavným cieľom NVR je podporovať a propagovať výskum nádorových ochorení na všetkých úrovniach - základný, translačný, klinický a umožniť využitie jeho výsledkov v medicínskej praxi. Aktivity nadácie prispievajú k tomu, aby sa nádorové ochorenia stali opakovane liečiteľné. Tiež aby laická aj odborná verejnosť akceptovala onkologickú vedu a výskum ako neoddeliteľnú súčasť boja proti rakovine.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.