Útok kamiónom v Berlíne. Ako reaguje na situáciu Slovensko?

Na snímke policajti hliadkujú na vianočných trhoch po tom, čo nákladné auto vbehlo na preplnené vianočné trhy 19. decembra 2016 v Berlíne. Foto: TASR/AP

Bratislava 20. decembra (TASR) - V pondelok (19.12.) vošiel na vianočné trhy v berlínskej štvrti Charlottenburg kamión, podľa vyšetrovateľov pravdepodobne úmyselne, 12 ľudí je mŕtvych. Za volantom sedel podľa doterajších poznatkov vyšetrovateľov muž pochádzajúci z Pakistanu alebo Afganistanu, ktorého polícia zadržala. Malo by ísť o muža, ktorý prišiel do Nemecka vo februári 2016 ako utečenec. Jeho totožnosť je však stále nejasná, keďže údajne používal viacero identít.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR nemá informácie, že by medzi obeťami a zranenými boli slovenskí občania. Informoval o tom v TA3 Igor skoček, riaditeľ tlačového odboru MZV SR.

V súvislosti s drámou v Nemecku predseda vlády SR Robert Fico už komunikoval s ministrom vnútra SR Robertom Kaliňákom a riaditeľom SIS Antonom Šafárikom. Na Slovensku sa okamžite spustili štandardné opatrenia, ktoré sa v takýchto situáciách prijímajú. Informovala hovorkyňa predsedu vlády SR Beatrice Szabóová.

Na snímke predseda Národnej rady SR Andrej Danko. Foto: TASR - Jakub Kotian

A. Danko: Na útok v Nemecku máme veľa otázok a málo odpovedí, musíme držať spolu

Európa musí držať spolu, musíme byť súdržní, povedal na margo útoku na berlínske vianočné trhy predseda parlamentu a šéf SNS Andrej Danko. "K tomu, čo sa stalo v Nemecku, je ťažko čokoľvek napísať. Je veľa otázok, málo odpovedí," napísal Danko na Facebooku.

Na snímke predseda vlády SR Robert Fico. Foto: TASR - Michal Svítok

R. Fico v telegrame pre Merkelovú: Je to smutná správa pre všetkých

Premiér Robert Fico (Smer-SD) je šokovaný z útoku na vianočné trhy v Berlíne. "Je to veľmi smutná správa pre nás všetkých," napísal Fico v sústrastnom telegrame nemeckej kancelárke Angele Merkelovej.

Pozostalým obetí tragédie aj Merkelovej vyjadril Fico úprimnú sústrasť v mene celej vlády. Zraneným zaželal čo najrýchlejšie uzdravenie.

Podpredseda vlády a minister vnútra SR Robert Kaliňák. Foto: TASR - Vladimír Benko/MV SR

R. Kaliňák: Slovensko je ochotné pomôcť Berlínu rovnako ako iné štáty

Slovensko je tak ako iné štáty pripravené pomôcť Berlínu. Povedal to minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD).

"Samozrejme, ak by bola nejaká možnosť, každý si urobí svoje opatrenia smerom do vnútra vlastnej krajiny," uviedol Kaliňák. V úvodných hodinách sa "po takýchto útokoch" podľa Kaliňáka predovšetkým bezpečnostné zložky každej krajiny sústredia na zabezpečenie samotného miesta, záchranu ľudí a poskytnutie adekvátnej starostlivosti. "Robia všetko pre to, aby sa miera katastrofy nezhoršovala," dodal Kaliňák.

Minister Kaliňák po útoku v Berlíne uviedol, že Slovensko prijalo opatrenia a zvýši hliadky na dopravných uzloch a v nákupných centrách. Pre TA3 dodal, že v Bratislave sú trhy v centre chránené mechanickými zábranami, a tak nie je možnosť, aby sa niečo podobné stalo v hlavnom meste.

Na snímke predseda strany MOST-HÍD Béla Bugár. Foto: TASR/Jakub Kotian

B. Bugár: Je nutné striktné dodržiavanie pravidiel azylového systému

Líder strany Most-Híd Béla Bugár k útoku na sociálnej sieti napísal, že nesmieme dovoliť, aby zlo získalo navrch. "Zároveň je nutné striktné dodržiavanie pravidiel azylového systému všetkými štátmi EÚ, čím by sme dokázali aspoň sčasti predchádzať podobným skutkom."

Na snímke poslanec Európskeho parlamentu Ivan Štefanec. Foto: TASR/Štefan Puškáš

I. Štefanec: Je to akt násilia nielen voči nevinným ľuďom

"Ak sa potvrdí, že išlo o teroristický čin, tak je to akt násilia nielen voči nevinným ľuďom, ale aj útok na európske tradície a hodnoty, ktorý len potvrdzuje nutnosť spoločného postupu v otázkach obrany a bezpečnosti," napísal na sociálnej sieti slovenský europoslanec Ivan Štefanec.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.