Urýchlenie rokovaní o mieri: Japonský premiér zvažuje návštevu Ruska

Na snímke vľavo ruský prezident Vladimir Putin a japonský premiér Šinzó Abe počas stretnutia v japonskom Nagate 15. decembra 2016. Foto: TASR/AP

Tokio 20. decembra (TASR) - Japonský premiér Šinzó Abe dnes povedal, že v záujme urýchlenia rokovaní o vyriešení územného sporu a uzavretia mierovej zmluvy dúfa začiatkom budúceho roka v návštevu Ruska.

Abe a Putin rokovali minulý týždeň dva dni v Japonsku a dohodli sa na posilnení spoločného hospodárskeho rozvoja štyroch ostrovov, ktoré sú jadrom dlhodobého územného sporu medzi oboma krajinami.

Na rokovaniach však dosiahli iba malý pokrok v tomto územnom spore. Japonsko si robí nároky na štyri sporné Južné Kurilské ostrovy, ktoré sú administratívne spravované Ruskom a Japonci ich nazývajú Severné teritóriá. Ostrovy ležia na sever od japonského ostrova Hokkaidó.

Tento spor zabránil Japonsku a Rusku uzavrieť po druhej svetovej vojne mierovú zmluvu.

"Posilnenie hospodárskych vzťahov... je skratkou k podpísaniu mierovej zmluvy," povedal Abe v prejave k japonským podnikateľom.

"Ak sa (spoločné aktivity) uskutočnia, Japonci by mohli často navštevovať tieto ostrovy a žiť tam, a s dôverou by sme z nich mohli urobiť miesto spolunažívania, a nie konfrontácie," citovala Abeho agentúra DPA.

Sovietski vojaci sa zmocnili spornej štvorice ostrovov v roku 1945 po tom, ako Japonsko po svojej porážke v druhej svetovej vojne pristúpilo na podmienky postupimskej dohody.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.