Slovensko trápi silný vietor, nízke teploty a snehové záveje

Cesta I/70 medzi Kraľovanmi a Párnicou v okrese Dolný Kubín je úplne neprejazdná, v úseku padli dve lavíny na železničnú trať aj vozovku. Polícia odkláňa všetku dopravu smerom na Ružomberok. Na snímke odpratávanie snehu z cestnej komunikácie po páde lavíny v Kraľovanoch 4. januára 2016. Foto: TASR - Erika Ďurčová

Trenčín 4. januára (TASR) – Meteorológovia varujú pred tvorbou snehových jazykov a závejov takmer na celom Slovensku. Výstraha Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) platí pre všetky okresy s výnimkou bratislavského a trebišovského regiónu.

SHMÚ okrem toho varuje pre vetrom na západe, severe a juhovýchode krajiny. Najsilnejší vietor sa očakáva na hrebeňoch Tatier, kde môže v nárazoch dosahovať rýchlosť 32 až 36 metrov za sekundu (115 - 130 km/h).

Pre okres Čadca platí aj naďalej hydrologická výstraha pre hrozbu ľadových povodní.

Výstraha SHMÚ Foto: Výstraha SHMÚ

Hasiči majú pre dopravné nehody viac výjazdov

Vietor a sneženie, ktoré dnes zasiahli Slovensko, si vyžiadali zvýšený počet zásahov hasičov. Od rána pomáhajú pri dopravných nehodách.

"Ich pomoc bola a stále je potrebná najmä v Banskobystrickom kraji, kde sa stalo päť dopravných nehôd. V Žilinskom kraji zasahovali hasiči pri štyroch dopravných nehodách. Situáciu v Žilinskom kraji už niekoľko hodín komplikuje veľké množstvo snehu, ktoré spadlo z priľahlého zrázu na štátnu cestu č. I/70," informovala TASR Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru.

V Nitrianskom kraji pomáhali hasiči pri troch dopravných nehodách, v Trnavskom kraji pri dvoch a v Bratislavskom a Trenčianskom pri jednej.

Cesta medzi Bytčou a Makovom je pre nebezpečne naklonené stromy uzavretá

Žilinskí policajti uzavreli dnes cestu I/10 medzi Bytčou a Makovom. Dôvodom je odstraňovanie nebezpečne naklonených stromov. TASR o tom informovalo Operačné stredisko Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline.

Dopravná situácia v Žiline, primestská časť Považský Chlmec. Foto poslal 4. januára 2016 čitateľ Lukáš. Foto: teraz.sk

Cesta by mala byť podľa operačného strediska uzavretá približne hodinu. Na mieste sa nachádzajú policajné hliadky, ktoré odkláňajú dopravu mimo tohto úseku. Polícia žiada vodičov o rešpektovanie pokynov.

Cesta medzi Kraľovanmi a Párnicou je neprejazdná, padli tu dve lavíny

Cesta I/70 medzi Kraľovanmi a Párnicou v okrese Dolný Kubín je úplne neprejazdná, v úseku padli dve lavíny na železničnú trať aj vozovku. Polícia odkláňa všetku dopravu smerom na Ružomberok. Informáciu pre TASR potvrdilo Operačné stredisko Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline.

Ako ďalej uvádza, v celom Žilinskom kraji husto sneží. "Žiadame vodičov, aby zvýšili svoju pozornosť a prispôsobili svoju jazdu poveternostným podmienkam," upozornilo operačné stredisko.

Spadnutá lavína v úseku paralyzovala aj železničnú dopravu. "Železničná doprava medzi Párnicou a Kraľovanmi je úplne zastavená od 6.22 h. Keďže lavína spadla aj na cestu, nie je možné zabezpečiť ani náhradnú autobusovú dopravu," informovala Ivana Popluhárová, zástupkyňa riaditeľky Odboru komunikácie Generálneho riaditeľstva Železníc Slovenskej republiky (ŽSR).

ŽSR podľa jej slov nasadili na odstránenie masy snehu v približne 100-metrovom úseku rušeň s pluhom. "Predpokladáme, že doprava by mohla byť obnovená ešte dopoludnia, závisí to však od počasia. To je na severe Slovenska krajne nepriaznivé, sneží tam a fúka silný vietor," dodala Popluhárová.

Donovaly pre sneženie uzatvorili pre kamióny nad 10 m

Pre sneženie uzatvorili pre kamióny nad 10 metrov dĺžky horský priechod Donovaly. Pre všetku nákladnú dopravu je uzatvorený aj horský priechod Čertovica. Informuje o tom internetová stránka Slovenskej správy ciest (SSC).

V dôsledku silného nárazového vetra sa na cestách v okresoch Brezno tvoria snehové jazyky a záveje. Na ceste II/584 v úseku Srdiečko - Bystrá v okrese Brezno je nutné použiť snehové reťaze pre všetku dopravu.

Breziny pri Zvolene sú 4. januára 2016 pod snehom. Foto poslala čitateľka Danka. Foto: Teraz.sk

SSC upozorňuje, že pri nízkych teplotách je na mokrých a vlhkých vozovkách, na mostoch a pri vodných tokoch zvýšené riziko výskytu námrazy a poľadovice.

Ako sa na stránke ďalej uvádza, v Banskobystrickom kraji, na ceste II/526 hranice okresov Detva/Poltár - Kokava nad Rimavicou sa na vozovke miestami nachádza zľadovatený sneh do jedného centimetra. Vplyvom počasia a poveternostných podmienok sneh naviaty na vozovky namŕza.

Sneženie komplikuje dopravu na hornej Nitre, kamióny odstavujú

Husté sneženie zapríčinilo viacero dopravných obmedzení na cestách na území hornej Nitry. Platia najmä pre nákladné autá, ktoré polícia odstavuje.

Kamióny neprejdú od 10.00 h cez cestu pri Vyšehradnom, časti obce Nitrianske Pravno (okres Prievidza) smerom na Martin. Pri salaši je ich tam odstavených viacero, pričom policajná hliadka ďalšie zastavuje priamo v Nitrianskom Pravne.

Záber na sneženie v Nitrianskom Hrádku poslal 4. januára 2016 čitateľ Branislav. Foto: teraz.sk

Nákladné vozidlá polícia nepúšťa vyše hodiny ani cez cestu I/9 medzi Novákmi a Dolnými Vestenicami v Prievidzskom okrese. Hrozí totiž, že zablokujú spomínaný úsek. Dopravu tam riadia policajti, ktorí touto cestou vyzývajú vodičov, aby prispôsobili rýchlosť jazdy stavu a povahe vozovky.

Snehovú kalamitu sa snažia odstraňovať aj v Bánovciach nad Bebravou. Spoločnosť Tedos zabezpečuje odhŕňanie snehu prednostne na hlavných cestných ťahoch mestom, popritom jazdia stroje aj v ostatných lokalitách. Firma má k dispozícii tri traktorové zhŕňače a posýpač.

Katka z Nitry poslala záber z nitrianskeho sídliska Klokočina, kde v stredu 4. januára intenzívne sneží, no cesty sú upravené a odhrnuté. Foto: teraz.sk

TASR o dopravnej situácii informovali Operačné stredisko Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Prievidzi a hovorca mesta Bánovce nad Bebravou Miroslav Schlesinger.

Cesty v Žilinskom kraji sú zjazdné, väčšie problémy sú len na Orave

Cesty a horské priechody v Žilinskom kraji sú aj napriek snehovým prehánkam zjazdné. Generálny riaditeľ Správy ciest Žilinského samosprávneho kraja (SC ŽSK) Dezider Szabó pre TASR uviedol, že problémy sa vyskytli zatiaľ len na Orave.

"Jediný výraznejší problém je v súčasnosti na ceste I/70 v obci Kraľovany, kde spadla na cestu lavína. Máme tam stroje a momentálne sneh odpratávame. Okrem toho sú všetky cesty aj horské priechody zjazdné bez obmedzení, treba však jazdiť veľmi opatrne," skonštatoval.

Ako ďalej uviedol, na Orave, Liptove, Turci a v okolí Žiliny vyhlásili v dôsledku pretrvávania veľkých snehových zrážok prvý kalamitný stupeň. "Vzniknuté problémy operatívne riešime, v teréne máme všetku dostupnú techniku," dodal Szabó.

Pre husté sneženie sú v Trenčianskom kraji neprejazdné niektoré cesty

Husté sneženie v Trenčianskom samosprávnom kraji spôsobuje komplikácie v doprave. Na diaľnici D1 je rýchlosť znížená na 80 kilometrov za hodinu.

Podľa informácií Operačného strediska Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trenčíne sú na ceste I/9 medzi Trenčínom a Bánovcami nad Bebravou pri motoreste Radar skrížené kamióny z oboch strán, cesta je neprejazdná.

Zasnežená ulica na trenčianskom sídlisku Noviny od čitateľa Mateja, 4. januára 2016. Foto: teraz.sk

Skrížený kamión obmedzuje dopravu na rovnakej ceste aj nad obcou Hradište. Cesta je v jednom smere prejazdná, pre vozidlá nad 12 ton je obchádzka vedená cez Partizánske. Pre kamióny je neprejazdný aj horský priechod Homôlka, pri obci Horná Poruba tam je skrížený autobus.

Cesty v Prešovskom kraji sú zjazdné, miestami sa tvoria snehové jazyky a záveje

Cesty v Prešovskom kraji sú zjazdné, vozovky sú prevažné vlhké až mokré, na niektorých úsekoch ciest sa nachádza kašovitý sneh do dvoch centimetrov. Jaroslav Štofko zo Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja uviedol, že v dôsledku silného vetra sa v okresoch Poprad, Kežmarok, Levoča, Stará Ľubovňa a Humenné tvoria snehové jazyky a záveje.

V okrese Stará Ľubovňa a Kežmarok fúka nárazový vietor, miestami sa vyskytuje silné sneženie a najmä v okrese Stará Ľubovňa je aj znížená viditeľnosť. Na cestách tretej triedy sa vo vyšších polohách nachádza miestami vrstva utlačeného snehu do štyroch centimetrov. Všetky horské priechody na území kraja sú zjazdné bez obmedzení.

Počas utorka 3. januára sa inertným materiálom na území kraja posypalo 1529 km a soľou 2181 km ciest. Podľa Štofka tu bolo nasadených 75 mechanizmov, ktoré pluhmi odhrnuli sneh na 4344 km ciest. Z toho najviac, 1821 km, bolo v okrese Poprad a v okrese Humenné to bolo 962 km.

V Trnavskom kraji sú všetky cesty zjazdné

Cesty v Trnavskom kraji sú zjazdné. Najviac snehu napadlo v Piešťanoch. Napriek tomu neboli zaznamenané žiadne problémy. Ostatné cesty kraja sú väčšinou mokré. TASR informáciu poskytli službukonajúci dispečer Správy a údržby ciest (SÚC) Trnavského samosprávneho kraja – stredisko Trnava Baláž Milan a pracovníci SÚC z viacerých okresov.

Podľa SÚC sú v prípade potreby cestári pripravení zasiahnuť. Je dostatok posypového materiálu a strojový park je v dobrom stave. Vo viacerých regiónoch zatiaľ obyvatelia snehovú pokrývku v tomto roku ešte ani nevideli. V Dunajskostredskom okrese sa v noci napadnutý sneh už roztopil a v momentálne tam prší.

Denné sneženie výrazne zvyšuje lavínové nebezpečenstvo

Vo Vysokých a Západných Tatrách i v Malej Fatre sa popoludní mierne lavínové nebezpečenstvo zvýši na tretí stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. TASR o tom informoval Marek Biskupič, službukonajúci Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

"V popoludňajších hodinách bude sneh vplyvom ďalšieho sneženia na strmých svahoch len mierne až slabo spevnený. Uvoľnenie lavín je možné už pri malom dodatočnom zaťažení obzvlášť na vetrom nafúkaných južných až východných svahoch. Predpokladajú sa aj lavíny z nového prachového snehu," upozornil. Za posledných 24 hodín podľa neho napadlo od päť do 15 centimetrov nového prachového snehu, za poslednú periódu do 30 centimetrov.

Počas doobedia 4. januára 2016 snežilo v Rožňave iba slabo, cesta č. 50 bola podľa čitateľa Karola v poriadku. Foto: teraz.sk

Cez naše územie bude dnes postupovať oklúzny front spojený s tlakovou nížou. Ráno bolo na hrebeňoch hôr zamračené, hmlisto a snežilo. Teplota vzduchu sa pohybovala od mínus 11 do mínus štyroch stupňov Celzia. Na hrebeňoch Tatier fúkal búrlivý vietor prevažne severozápadných smerov s rýchlosťou do 15, v nárazoch do 30 metrov za sekundu.

Sneh je vplyvom severozápadného vetra previaty na záveterné, prevažne južné až východné svahy. Vplyvom veľmi silného vetra sa na hrebeňoch vytvorili snehové preveje a jazyky, pod hrebeňmi sa môžu vyskytovať nebezpečné snehové vankúše a dosky. Povrch snehu tvorí vo väčšine prípadov prachový sneh. Na niektorých miestach je sfúkaný až na podkladovú ľadovú vrstvu.

Pohľad na zasnežený areál Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach, 4. januára 2016. Snímku zaslala čitateľka Simona z Košíc. Foto: teraz.sk

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.