ANALYTICI: Pre ekonomiku búdú rizikom najmä politické udalosti

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Bratislava 4. januára (TASR) - Nástup Donalda Trumpa do Bieleho domu či prezidentské voľby vo Francúzsku. Toto sú udalosti, ktoré podľa analytikov budú v roku 2017 hýbať svetovou ekonomikou a vplyv môžu mať aj na domáce hospodárstvo.

Tento rok bude bohatý na viaceré udalosti v Európe, ale aj v USA či v Číne. "Hlavným zdrojom obáv v Európe naďalej zostávajú politické riziká spojené s blížiacimi sa voľbami v Holandsku, Francúzsku a Nemecku a nadchádzajúcim brexitom," predpokladá ekonóm Saxo Bank Christopher Dembik. Je presvedčený, že investori, ktorých zaskočil výsledok britského referenda a amerických prezidentských volieb, sa teraz vyrovnávajú s novou situáciou.

Inaugurácia nového amerického prezidenta bude 20. januára tohto roka. "Už po zvolení Trumpa v novembri prišlo k nárastu v prípade amerických akciových trhov, ťahanému najmä finančným sektorom a priemyslom. Trump totiž plánuje investície do domácej infraštruktúry a chce zmierniť reguláciu finančného sektora, čo trhy uvítali," priblížila analytička Slovenskej sporiteľne Katarína Muchová. Na druhej strane však podľa nej môžu vzrásť tlaky na infláciu pre infraštrukúrne stimuly ekonomiky a protekcionistické opatrenia v otázke zahraničného obchodu.

Zhoršiť by sa mohol podľa analytičky dlh aj deficit USA pre avizovaný Trumpov ekonomický program. Ako uviedla, v ňom počíta so znižovaním daní a infraštruktúrnymi výdavkami bez dostatočných opatrení na zabezpečenie fiškálnych príjmov. "Práve pre vyhliadky zhoršenej fiškálnej situácie USA a rizika vyššej inflácie sa výnosy na amerických dlhopisoch zvýšili, pričom vyššie výnosy zaznamenali aj európske dlhopisy ku koncu vlaňajška," skonštatovala Muchová.

Tento vývoj by mohol ovplyvniť aj kroky amerického Fedu. "Vzhľadom na nastávajúce inflačné riziká z Trumpových návrhov by Fed mohol ráznejšie pokračovať s uťahovaním menovej politiky," hovorí Muchová.

Podľa analytikov bude zaujímavé sledovať aj viaceré voľby v Európe. Nemecké federálne a voľbu hlavy štátu vo Francúzsku. "Ovplyvnia smerovania dvoch z najvplyvnejších krajín eurozóny," podotkla Muchová. Podľa Dembika sú však investori v súčasnosti oveľa viac odolnejší. "V rozvinutých krajinách sú investori odolnejší voči riziku, než boli pred pár mesiacmi. Ekonomické a finančné dôsledky nových politických udalostí budú relatívne malé, alebo aspoň zvládnuteľné," predpokladá Dembik.

Vplyv brexitu na Európu počas rokovaní o vystúpení krajiny by mal byť podľa analytikov obmedzený. "Neistota ohľadom ďalších krokov Veľkej Británie a jej vzťahu k Európskej únii však môže negatívne vplývať na ekonomickú dôveru a euro," hovorí Muchová.

Spomedzi udalostí bude na svetovú ekonomiku vplývať aj možné turecké referendum, v ktorom budú ľudia rozhodovať, či dostane tamojší prezident viac právomocí.

Za pozornosť bude podľa analytikov stáť aj vývoj v Číne. "Čínska ekonomika cielene spomaľuje so snahou zmeniť štruktúru svojho hospodárskeho rastu a možno ju čakajú zložitejšie vzťahy s USA pri novej Trumpovej administratíve, takže určite bude dôležité sledovať aj vývoj v tejto svetovej ekonomike," dodala Muchová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.