Dáta slovenských analytikov môžu využiť aj ďalšie kontrolné inštitúcie

Na snímke logo NKÚ SR. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 4. januára (TASR) – Pod Najvyšším kontrolným úradom (NKÚ) SR pôsobí analytický tím, ktorého cieľom je podporovať kontrolné aktivity hlavne v oblasti výkonnostných kontrol. Predseda úradu Karol Mitrík ho uviedol do činnosti v minulom roku. Ide o praktickú realizáciu projektu Hodnota za peniaze, ktorý okrem štandardných finančných auditov počíta s kontrolou efektívnosti, hospodárnosti a účinnosti využitia verejných zdrojov.

Ako informovala hovorkyňa NKÚ Daniela Bolech Dobáková, analytický odbor má v súčasnosti 10 zamestnancov, pričom v jeho širšom zázemí pôsobí ďalšia takmer dvadsiatka kontrolórov – špecialistov pre oblasť výkonnostných kontrol.

„Cieľom slovenskej najvyššej kontrolnej inštitúcie je do troch rokov vybudovať silný analytický tím, ktorý sa zapája nielen do prípravy a realizácie výkonnostných kontrol, ale zároveň na základe vlastných analýz posudzuje a moduluje napĺňanie strategických cieľov a verejných politík štátu na úrovni vlády či samosprávy,“ priblížila Bolech Dobáková.

Tím spolupracuje nielen s analytikmi Inštitútu finančnej politiky, ale aj s partnermi z kontrolných inštitúcií Českej republiky, Poľska, Švédska či Veľkej Británie. V tejto súvislosti slovenský úrad pripravuje na apríl medzinárodný seminár o štandardoch, ktoré sú používané pri realizácii výkonnostných kontrol zo strany väčšiny národných kontrolných úradov.

Analytický odbor je podľa hovorkyne zároveň garantom prípravy štúdií odborných podkladov pre hodnotenie verejných politík vo vzťahu k vláde a záväzkom, ktoré Slovensko na seba prevzalo, či už v rámci agendy Európa 2020, alebo agendy OSN o udržateľnom rozvoji do roku 2030.

Pre podporu analytiky NKÚ využíva vlastný kontrolórsky informačný systém, ktorého súčasťou sú okrem iného dátové sklady. V nich sa ukladajú a generujú informácie súvisiace s kontrolami. Ide napríklad o počet kontrolovaných subjektov, rozsah majetku alebo verejných financií, s ktorými kontrolované subjekty nakladajú, počet zistení či prijatých opatrení, alebo mieru kvality nastavenia vnútorných kontrolných mechanizmov.

„Výnimočnosť a dôveryhodnosť dát získavaných kontrolným úradom je znásobená tým, že všetky čísla, informácie sú verifikované kontrolórmi v teréne priamo u kontrolovaných subjektov. NKÚ pri analýze zároveň využíva informácie, ktoré generuje rezort financií, národný či európsky štatistický úrad, ale aj iné štátne či verejné inštitúcie. Takto vytvárané dáta je možné využívať nielen pre potreby úradu, ale aj pre porovnanie s údajmi iných partnerských kontrolných inštitúcií,“ vysvetlila Bolech Dobáková.

V tejto oblasti spustili najvyššie kontrolné inštitúcie krajín Vyšehradskej štvorky v spolupráci s Rakúskom a Slovinskom v závere minulého roka projekt BIEP. V rámci neho budú môcť tieto kontrolné úrady zdieľať porovnateľné závery kontrol v oblasti vzdelávania, využívania verejných budov, podpory sociálneho bývania, projektov informatizácie spoločnosti, a tiež v oblasti väzenstva a alternatívnych trestov. Slovenský úrad navrhol projekt rozšíriť o šiestu tému, a to úsporu energií.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.