OĽaNO-NOVA a SaS navrhnú za ombudsmanku exposlankyňu J. Šípošovú

Ilustračné foto Foto: TASR

Bratislava 27. januára (TASR) - O post verejného ochrancu práv sa bude uchádzať aj Janka Šípošová, ktorú navrhnú opozičné strany OĽaNO-NOVA a SaS. TASR to potvrdili viacerí predstavitelia opozície.

Šípošová je psychologička, poradkyňa, občianska aktivistka, zakladateľka občianskeho združenia Pomoc obetiam násilia. Pôsobila aj ako poslankyňa Národnej rady (NR) SR za OĽaNO. V súčasnosti je asistentkou poslankyne Eriky Jurinovej (OĽaNO-NOVA).

Termín na predkladanie návrhov kandidátov na ombudsmana uplynie dnes popoludní. Meno koaličného kandidáta oznámil dnes Most-Híd. Navrhuje Máriu Patakyovú, s ktorou súhlasia aj partneri Smer-SD a SNS. Patakyová pôsobí na Právnickej fakulte Univerzity Komenského (UK) v Bratislave. V roku 2010 bola vymenovaná za profesorku v odbore obchodné a finančné právo. Most-Híd osloví aj ostatné politické strany v Národnej rade SR, aby ju podporili.

Voľba nového verejného ochrancu práv bude na pôde NR SR 8. februára. Terajšej ombudsmanke Jane Dubovcovej sa končí funkčné obdobie 28. marca. Súčasná ombudsmanka sa už vyjadrila, že pokračovať vo funkcii nechce.

Verejného ochrancu práv volí parlament z kandidátov, ktorých navrhne najmenej 15 poslancov. Za ombudsmana možno zvoliť občana Slovenskej republiky, ktorý v deň voľby dosiahol vek 35 rokov, má spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu, je bezúhonný a jeho vzdelanie, schopnosti, skúsenosti a morálne vlastnosti dávajú záruku, že funkciu verejného ochrancu práv bude riadne vykonávať.

Verejný ochranca práv nesmie byť členom politickej strany ani politického hnutia, musí mať trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a súhlasiť s voľbou. 

O post ombudsmana sa chce uchádzať aj exkandidátka do Národnej rady SR a aktivistka Alena Dušatková. Výzvu poslancom, aby Dušatkovej umožnili kandidovať, doručili parlamentu zástupcovia štyroch občianskych iniciatív, ktoré sa venujú právam detí a rodiny. Dušatkovej kvality predurčujúce na post ombudsmana vidia v jej dlhoročných skúsenostiach manažérky v oblasti krízovej komunikácie a angažovania sa v oblasti charity a ochrany ľudských práv. 

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.