VIDEO: Blahová: Ak Richter nevykoná nápravu, bude čeliť odvolávaniu

Na archívnej snímke resocializačné zariadenie Čistý deň v Galante 13. septembra 2016. Foto: TASR - Henrich Mišovič

Bratislava 9. februára (TASR) - Ak minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter (Smer-SD) neodníme akreditáciu resocializačnému zariadeniu Čistý deň a nevykoná vo svojom rezorte nápravu v zmysle zistení verejnej ochrankyne práv Jany Dubovcovej, bude čeliť odvolávaniu. V Národnej rade SR to dnes vyhlásila predsedníčka poslaneckého klubu SaS Natália Blahová, ktorá vidí pri Richterovi kardinálne prehrešky voči zákonom, Ústave SR a medzinárodným zmluvám, ktorými je Slovensko viazané.

Na snímke poslankyňa NR SR Natália Blahová (SaS). Foto: TASR Martin Baumann

Poslanci sa aktuálne venujú mimoriadnej správe ombudsmanky o skutočnostiach nasvedčujúcich závažnému porušovaniu základných práv a slobôd detí postupom orgánov sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately. "Je mi do plaču nad krajinou, v ktorej trpia deti. Urobiť si džob z týrania detí, to chce hutnú dávku hyenizmu," povedala v emotívnom prejave Blahová, ktorá kritizovala ľahostajnosť ľudí k tomu, že sa na Slovensku dejú neprístojnosti na právach detí napriek dohovorom, ktorými sme viazaní.

Blahová tvrdí, že sme sa hanebne spreneverili nielen medzinárodným zmluvám, ale hlavne tomu ľudskému v nás. "Keď som počúvala výpovede rodičov o sexuálnom zneužívaní detí a ich týraní v resocializačných centrách, opantal ma pocit zúfalstva. Rodičia využili všetky možnosti, sťažovali sa, podávali podnety, trestné oznámenia a žiaden zo štátnych orgánov na ich apely adekvátne nereagoval. Bolo to odložené, lebo to niekto zariadil. Je hanebné, že spravodlivosť začala až po medializácii. To naozaj je len medializácia zárukou práva a spravodlivosti? V takom štáte žijeme?" pýtala sa.

Podľa jej slov ak chceme tolerovať týranie a znásilňovanie detí v zariadeniach zastrešovaných štátom, treba sa k tomu priznať a odstúpiť od medzinárodných dohovorov. "Ak nejdeme odstúpiť od dohovorov, očakávam okamžité a radikálne zmeny. Volám po nich a budem nepríjemným tŕňom v oku. Apelujem aj na novinárov, aby sa zamerali na pranie peňazí v sociálne sfére," dodala.

/Poslanec NR SR Erik Tomáš (SMER-SD) Foto: TASR - Andrej Galica

Koaličný poslanec Erik Tomáš (Smer-SD) vo faktickej poznámke Blahovej odkázal, že sa môže hanbiť. "Na balkóne (rokovacej sály, pozn. TASR) sedí vaše svedomie, 53 rodičov klientov a všetkých podporovateľov domova Čistý deň tam sedí. Vy ste už zabudli na poslanecký prieskum, na ktorom ste boli? Môžem sa váš opýtať, prečo ste nikdy neprijali týchto ľudí, aby ste počuli ich názor? Môžem sa opýtať aj pani Dubovcovej, keď už napísala túto mimoriadnu správu, tento komplot spáchaný v spolupráci s vami, prečo ste sa nikdy neopýtali týchto ľudí na balkóne?" odkázal Tomáš.

Poslanec zároveň uistil, že bude prvý, kto bude rešpektovať názor orgánov činných v trestnom konaní v tejto veci. "Ale zatiaľ ani polícia, ani prokuratúra nepotvrdili nič z vašich vecí. Slovami jedného klienta vám musím povedať: vy ste zlý človek, pani Blahová. Tu nešlo o nič iné, ako o váš cynizmus. Tu nešlo o ochranu detí, ale o cynické zneužitie tejto témy proti vláde SR. Už nehrajte toto divadlo. Na vašom mieste by som sa od hanby prepadol pod zem," povedal Tomáš.

Ombudsmanka v mimoriadnej správe konštatuje, že napriek mnohým poznatkom, ktoré mohli mať orgány o Čistom dni, mu nebola odňatá akreditácia. "V správe vytýkame aj nečinnosť ministra práce Jána Richtera. Postup, ktorý je použitý v správnom konaní o akreditácii, hodnotíme tak, ako keby ho nerobil orgán verejnej správy, ale nejaký laik, ktorý nepozná predpisy SR," konštatovala.

Vystúpenia poslancov k tejto téme spustili roztržku medzi Smerom-SD a opozičnými poslancami. Pre neutíchajúce prekrikovanie poslancov predsedajúci schôdze Martin Glváč (Smer-SD) rokovanie na niekoľko minút prerušil.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.