NATO otvorí kanceláriu v Moldavsku aj napriek nesúhlasu prezidenta

Prezident Moldavska Igor Dodon. Foto: TASR/AP

Brusel 9. februára (TASR) - Moldavsko bude mať Styčnú kanceláriu NATO. K jej otvoreniu by malo dôjsť v apríli v Kišiňove, aj napriek nesúhlasnému postoju nového moldavského, prorusky orientovaného prezidenta Igora Dodona.

Otvorenie styčnej kancelárie Severoatlantickej aliancie potvrdil v stredu štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Moldavska Lilian Darii, informovala dnes rumunská tlačová agentúra Agerpres.

Generálny štáb NATO medzitým potvrdil, že styčnú kanceláriu aliancie v Kišiňove povedie pôvodom Litovčanka Kristina Baleisyte. Tá v súčasnosti pôsobí ako zástupkyňa vedúceho styčnej kancelárie NATO v Gruzínsku.

Dohodu o otvorení styčnej kancelárie NATO v Kišiňove podpísal moldavský premiér Pavel Filip spolu s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom počas novembrovej návštevy v bruselskom sídle aliancie. V decembri bola táto dohoda ratifikovaná moldavským parlamentom a odobrená predošlým prezidentom Nicolaem Timoftim.

Na snímke moldavský premiér Pavel Filip. Foto: TASR/AP

Nový prezident však v utorok počas svojej návštevy v Bruseli označil otvorenie kancelárie NATO v Kišiňove za "nevhodné". "Sme presvedčení, že v tejto fáze tento krok vytvorí prekážky pri rokovaniach o podnesterskej otázke. Prišiel som s požiadavkou neunáhliť sa s oficiálnym otvorením tohto úradu," povedal Dodon počas spoločnej tlačovej konferencie so zástupkyňou generálneho tajomníka aliancie Rose Gottemoellerovou.

Gottemoellerová však moldavského prezidenta upozornila, že plánovaná styčná kancelária nie je vojenská základňa. Podľa nej je to diplomatická misia nižšieho stupňa, aké už aliancia otvorila napríklad v Kyjeve, Moskve či v Tbilisi.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.