Nemci deportujú 3. skupinu neúspešných afganských žiadateľov o azyl

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Mníchov 22. februára (TASR) - Približne 50 Afgancov by malo byť dnes večer deportovaných letecky z Mníchova do svojej vlasti. Oznámila to dnes hovorkyňa polície v Hornom Bavorsku.

Na základe októbrovej dohody medzi Berlínom a Kábulom pôjde o tretí hromadný odsun odmietnutých žiadateľov o azyl z Afganistanu od konca minulého roka.

Opozícia v Spolkovom sneme (Bundestag) proti tejto praxi ostro protestuje, pretože podľa jej názoru Afganistan nie je bezpečná krajina. Na odsune sa preto odmietajú zúčastniť niektoré spolkové krajiny.

Nemecký minister vnútra Thomas de Maiziere nedávno obhajoval deportácie v malom rozsahu ako "prijateľné". "Bezpečnostná situácia (v Afganistane) je zložitá, ale sú tam bezpečné miesta," povedal v pondelok pre verejnoprávnu televíziu ARD. Platí to napríklad o severe krajiny alebo o hlavnom meste Kábul.

Hnutie Taliban podľa De Maiziera zameriava svoje útoky políciu, ambasády či hotely, kde bývajú ľudia zo západných krajín. Bežní občania sa síce tiež stávajú obeťami útokov, ale nie sú cieľom Talibanu, čo "je veľký rozdiel".

De Maiziere kritizoval spolkové krajiny Šlezvicko-Holštajnsko, Berlín, Durínsko, Brémy, Dolné Sasko a Porýnie-Falcko, kde je pri moci koalícia zelených a sociálnych demokratov a ktoré deportácie do Afganistanu spochybnili. Šlezvicko-Holštajnsko ich dokonca prerušilo na tri mesiace. Ich postoj označil za "čisto politický".

Bavorská rada pre utečencov vyzvala na protestnú akciu proti odsunu na letisku v Mníchove, ktorá by sa mala konať dnes približne o 19.00 h. Usporiadatelia očakávajú okolo 300 účastníkov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.