Europarlament a Rada EÚ sa predbežne dohodli na zrušení víz Ukrajine

Na archívnej snímke dôchodca si ukladá ruské ruble do svojho ukrajinského pasu po tom, čo svoj dôchodok dostal v rubľoch 1. apríla 2015 v Donecku. Foto: TASR/AP

Brusel 1. marca (TASR) – Na zrušení vízovej povinnosti pre Ukrajinu sa v utorok večer predbežne neformálne dohodli predstavitelia Európskeho parlamentu (EP) a Rady EÚ. Obe inštitúcie to musia potvrdiť riadnym hlasovaním. Dnes sa definitívneho zrušenia víz dočká Gruzínsko.

V prípade súhlasu EP aj Rady EÚ Ukrajinci cestujúci do Únie z pracovných, turistických alebo rodinných dôvodov už nebudú potrebovať víza. Podľa nových pravidiel budú môcť cestovať a zotrvať v schengenskom priestore maximálne 90 dní v rámci 180-dňového obdobia.

O bezvízovom styku začala Ukrajina s Úniou rokovať v roku 2008. Zrušenie víz neumožňuje automaticky začať pracovať na území EÚ. Bude platné vo všetkých členských štátoch s výnimkou Spojeného kráľovstva a Írska.

So zrušením víz úzko súvisí schválenie mechanizmu, ktorý umožňuje jednoduchšie prerušenie platnosti dohôd o bezvízovom styku. Dnes ho spolu s bezvízovým stykom pre Gruzínsko formálne podpisom spečatia v EP v Bruseli predseda europarlamentu Antonio Tajani a predstavitelia maltského predsedníctva v Rade EÚ.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.