Peskov: Znárodnenie firiem v Donbase je reakciou na kroky Kyjeva

Dmitrij Peskov, archívne foto. Foto: TASR/AP Photo

Moskva 1. marca (TASR) - Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov dnes označil "znárodnenie" ukrajinských priemyselných podnikov úradmi samozvaných proruských republík v Donbase za reakciu na konanie vlády v Kyjeve. Informovala o tom agentúra TASS.

Peskov vysvetlil, že "sme svedkami toho, že republiky (v Donbase už aj tak) odvrhnuté vládou v Kyjeve sa dostali do ešte zložitejšej situácie úplnou blokádou extrémistickými živlami".

Kremeľský hovorca dodal, že v tejto situácii je zavedenie vonkajšej správy, ku ktorej dnes pristúpili vedenia oboch donbaských regiónov, "do istej miery pochopiteľné". "Ide o životy niekoľkých miliónov ľudí, ľudia potrebujú prežiť," zdôraznil.

Peskov sa domnieva, že vplyv Moskvy na neuznané republiky na východe Ukrajiny nie je neobmedzený, ale Rusko je pripravené pokračovať v úsilí o urovnanie ozbrojeného konfliktu, ktorý tam trvá od roku 2014.

Samozvané republiky vyhlásené na východe Ukrajiny prevzali dnes kontrolu nad priemyselnými podnikmi pod ukrajinskou jurisdikciou, ktoré pôsobia v Donbase. Tieto opatrenia sú reakciou Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky (DĽR a LĽR) na pretrvávajúcu blokádu železničných tratí medzi Donbasom a inými časťami Ukrajiny zo strany ukrajinských radikálov.

Vládne zdroje v DĽR podľa agentúry RIA Novosti uviedli, že zavedenie vonkajšej správy nad firmami pod ukrajinskou jurisdikciou umožní "rozšíriť možnosti (DĽR) v oblasti zahraničného obchodu".

Minister priemyslu a obchodu DĽR Alexej Granovskij pre RIA Novosti uviedol, že zámer vedení DĽR A LĽR orientovať sa na ruský trh a trhy iných krajín "je úplne reálny". Dodal, že firmy pôsobiace v Donbase sa začali orientovať na iné než ukrajinský trh už pred dvoma rokmi.

Peskov však dnes odmietol komentovať možnosti otvorenia sa ruského trhu pre produkciu znárodnených ukrajinských firiem z Donbasu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.