Slovensko je znepokojené nestabilitou na východ od svojich hraníc

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Bratislava 1. marca (TASR) – Už tretí rok pretrváva nepriaznivá zmena vonkajšieho bezpečnostného prostredia SR. "Slovenská republika je osobitne znepokojená pokračujúcou nestabilitou na východ od svojich hraníc, ale aj celkovo v širšom európskom susedstve." Uvádza sa to v Správe o plnení úloh zahraničnej a európskej politiky Slovenskej republiky v roku 2016 a jej zameranie na rok 2017, ktorú dnes vláda schválila.

"Prepojenie terorizmu v regiónoch susediacich s EÚ s terorizmom vnútri EÚ, riadeným či inšpirovaným Daišom (Islamský štát), vytvára atmosféru strachu a prispieva k nárastu podpory pre radikálne politické strany," píše sa v správe.

Zahraničná politika Slovenska v roku 2016 potvrdila kontinuitu proeurópskej a proatlantickej zahraničnopolitickej orientácie SR. V zhoršujúcom sa bezpečnostnom prostredí sa vláda SR zaviazala zamerať na strategickú adaptáciu NATO i EÚ. Ďalšou prioritou je ekonomická diplomacia.

"Dôležitou zostáva ochrana občana v zahraničí, rovnako v zmysle systému pomoci a konzulárnej asistencie, ako aj uľahčenia cestovania vďaka rušeniu vízovej povinnosti či starostlivosti o Slovákov žijúcich v zahraničí," uvádza sa v správe.

Rok 2016 bol pre Slovensko významný nielen pre prvé slovenské predsedníctvo v Rade EÚ, ale aj v súvislosti s kandidatúrou do OSN. Okrem toho sa Slovensko uchádzalo o post predsedníckej krajiny Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Ministri účastníckych štátov OBSE slovenskú iniciatívu privítali a schválili konsenzom. SR získala túto funkciu po prvý raz na obdobie jedného roka od januára 2019. Slovensko taktiež kandidovalo do Rady pre ľudské práva na roky 2018-2020. Členstvo v Rade predstavuje  jedinečnú možnosť presadzovať dodržiavanie ľudských práv v globálnom rozmere.

Vo vzťahu k Rusku SR podporovala dialóg medzi Moskvou a Bruselom týkajúci sa riešenia závažných zahraničnopolitických otázok, ktoré vzhľadom na malý pokrok zostanú v centre pozornosti Slovenska i naďalej. V kontexte transatlantického partnerstva boli v centre pozornosti SR prezidentské voľby v Spojených štátoch amerických.

"Prioritou SR na ďalšie obdobie bude nadviazanie efektívnej spolupráce s administratívou prezidenta Donalda Trumpa a zaistenie kontinuity doterajšej úspešnej spolupráce v oblasti ekonomiky, ale aj bezpečnosti, obrany a modernizácie Ozbrojených síl OSN," informuje materiál.

Prioritným regionálnym formátom ostáva Vyšehradská skupina a spoločné konštruktívne riešenia a východiská zo súčasných kríz, ktorým je EÚ vystavená.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.