Rekonštrukcia Považského hradu prinesie väčší komfort návštevníkom

Na archívnej snímke Považský hrad. Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Považská Bystrica 9. marca (TASR) – Zachovanie jednej z najvýznamnejších kultúrnych pamiatok Horného Považia – Považského hradu pre budúce generácie je hlavným zámerom projektu Obnova Považského hradu. Projekt a jeho jednotlivé etapy predstavili v utorok (7. 3.) na odbornej konferencii Obnova Považského hradu – teória a prax.

Projekt obnovy Považského hradu je financovaný z grantov z Islandu, Lichtenštajnska a Nórska. Súčasťou finančných zdrojov je i Finančný mechanizmus Európskeho hospodárskeho priestoru a prostriedky zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Celkové oprávnené výdavky projektu sú vo výške 537.864 eur, z čoho výška grantu predstavuje 457.184 eur a spolufinancovanie z vlastných zdrojov 80.680 eur. 

„Partnermi projektu obnovy národnej kultúrnej pamiatky je Združenie hradu Bystrica a jeden zo zakladajúcich členov krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR) Trenčín región – oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Horné Považie. Som veľmi rád, že sa naša členská organizácia takto aktívne zapája do záchrany a rekonštrukcie jednej z najväčších atraktivít Horného Považia,“ povedal predseda KOCR Trenčín región Juraj Gerlici.

Počas konferencie odprezentovali jednotlivé etapy stavebných a rekonštrukčných prác na Považskom hrade, ktoré sa v rámci obnovy budú realizovať. „Vykoná sa sanácia juhovýchodnej časti hradného brala, úprava terénu, domurovanie pozostatkov časti paláca, nazývanej aj kaplnka a osadenie prvkov informačného systému,“ uviedol architekt spoločnosti AŽ Projekt Vojtech Krumpolec.

Plánovaná rekonštrukcia hradu prinesie väčší komfort návštevníkom. „Návštevníci sa môžu tešiť na nový náučný chodník s informačnými tabuľkami a modelom hradu. Chodník turistov dovedie do najvýchodnejšej časti hradu, kde po preskúmaní terénu osadíme lávku a ďalekohľad. Pribudnú tiež odpočívadlá a stojan na bicykle,“ doplnila Marika Zábojníková z odboru výstavby a rozvoja mesta Považská Bystrica. O postupnú obnovu a konzerváciu hradného komplexu sa od roku 2008 stará občianske Združenie hradu Bystrica.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.