Nezaradení poslanci chcú flexibilné čerpanie rodičovského príspevku

Deti sa hrajú, archívna snímka. Foto: TASR/Oliver Ondráš

Bratislava 9. marca (TASR) - Rodičia by mali mať možnosť flexibilne čerpať rodičovský príspevok na dieťa. Jeho mesačná výška by závisela od počtu mesiacov, za ktorý sa ho rodič rozhodne vyčerpať. Navrhujú to nezaradení poslanci Simona Petrík, Jozef Mihál a Miroslav Beblavý v návrhu novely zákona o rodičovskom príspevku. Právnou normou by sa mal parlament zaoberať už na najbližšej schôdzi.

Platný zákon v súčasnosti ustanovuje vyplácanie základnej sumy rodičovského príspevku vo výške 213,20 eura jedine do dovŕšenia tretieho roku veku dieťaťa. Poslanci sú však presvedčení, že takéto ustanovenie rodičov zbytočne obmedzuje. "Cieľom novely je zavedenie flexibilného poberania rodičovského príspevku," vysvetľujú v dôvodovej správe poslanci. Taktiež má za cieľ podporiť rodičov s malými deťmi pri plánovaní rodičovstva, pri zabezpečovaní starostlivosti o dieťa a pri zlaďovaní rodinného a pracovného života.

Preto navrhujú, aby celkovú sumu 6396 eur, ktorú by rodič získal za celú dobu poberania rodičovského príspevku, bolo možné vybrať aj skôr ako dieťa dosiahne vek troch rokov. "Navrhujeme, aby dolnou hranicou výberu rodičovského príspevku boli dva roky veku dieťaťa. Výška rodičovského príspevku sa tak bude pohybovať v intervale od 213,20 eura až do 355,33 eura, ak by si rodič skrátil poberanie rodičovského príspevku do dvoch rokov veku dieťaťa," približujú poslanci.

Zároveň uviedli, že rovnaký systém sa osvedčil a funguje v Českej republike, kde zavádzajú štvrtú rýchlosť čerpania, lebo rodičia túto možnosť radi využívajú. "Výhodou tejto úpravy je najmä finančná podpora mladých rodín a riešenie ťaživej finančnej situácie. Keďže súčasná výška rodičovského príspevku nestačí na dôstojné prežitie, rodičia v rôznych životných situáciách by si mohli vďaka zvýšeniu sumy rodičovského príspevku zaistiť lepší životný štandard," konštatujú poslanci. Očakávajú, že novela by pomohla napríklad osamelému rodičovi pri bežných výdavkoch na život, než sa opätovne zamestná. "Taktiež by pomohol rodičom, ktorým sa narodili deti za sebou s menším odstupom, ako sú tri roky, aby neprišli o finančné zdroje od štátu," približujú poslanci.

Nárok detí s nepriaznivým zdravotným stavom, ktorých rodičia môžu poberať rodičovský príspevok až do 6 rokov ich veku, by sa podľa návrhu zachoval v plnej miere. "Ak rodič čerpá rodičovský príspevok v skrátenom čase a u dieťaťa dôjde k zhoršeniu zdravotného stavu a ono získa nárok na predĺžené poberanie rodičovského príspevku, bude musieť bezodkladne prejsť na poberanie rodičovského príspevku v štandardnej výške 213,20 eura," doplnili poslanci.

Vyčíslili aj vplyv na štátny rozpočet, ktorý má byť podľa nich neutrálny, avšak vo výnimočných prípadoch môže dôjsť k výplate vyššej sumy finančných prostriedkov, ako je 6396 eur. "Môže sa tak udiať v špeciálnych prípadoch, keď rodič vyčerpá rodičovský príspevok skôr a vzápätí dôjde k zhoršeniu zdravotného stavu dieťaťa," uviedli predkladatelia s tým, že takéto náklady odhadujú za zanedbateľné.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.