Personálna situácia na Okresnom súde Bratislava I sa rieši

Ilustračné foto. Foto: TASR - Svätopluk Písecký

Bratislava 9. marca (TASR) - Personálnu situáciu - aktuálne poddimenzovanie stavu sudcov na Okresnom súde Bratislava I rieši vedenie tohto nižšieho bratislavského súdu v súčinnosti s Ministerstvom spravodlivosti (MS) SR.

"Po odchode sudcu jeho miesto nie je automaticky voľným miestom, na ktoré by súd mohol vypísať výberové konanie. O voľné miesto musí súd požiadať MS SR, a až v prípade, ak je určené voľné miesto sudcu po odchádzajúcom, je možné vypísať výberové konanie. V súčasnosti má tunajší súd neobsadené jedno miesto, na ktoré bude s účinnosťou od 1. apríla preložený sudca z iného súdu. Ďalej dve miesta, na ktoré by mali nastúpiť sudcovia, ktorí absolvovali výberové konanie v minulom roku – predpoklad nástupu je približne v júni tohto roku, alebo neskôr za predpokladu úspešného absolvovania všetkých zákonom predpísaných častí pri obsadzovaní miesta. Okresný súd Bratislava I informuje, že stav počtu sudcov súd vždy rieši v súčinnosti s Ministerstvom spravodlivosti SR," uviedol dnes pre TASR hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.

Na Okresnom súde Bratislava I sa mafiánske megakauzy vracajú na začiatok. Upozornil na to vo svojom vydaní na začiatku marca týždenník Plus 7 dní.

Podľa tohto zdroja sa na tomto nižšom súde v tichosti odohral škandál, aký nemá v slovenskej justícii obdobu. Spôsobil ho akútny nedostatok sudcov, ktorý tam po odchode sudcu Jána Jamricha dosiahol historické minimum.

"Sudca JUDr. Ján Jamrich odišiel do dôchodku k 31. decembru minulého roka. Na Okresnom súde Bratislava I pôsobil vyše 34 rokov. Prerozdelených bolo z jeho súdneho oddelenia 101 nevybavených vecí a vykonávacie konanie," uviedol pre TASR v stredu 8. marca hovorca Adamčiak.

Po odchode sudcov Pavla Dekánka a Juraja Mihála odišiel na konci decembra do dôchodku aj Ján Jamrich. Z deviatich mužov v talári, ktorí pojednávali najzávažnejšie kauzy Slovenska, je ich aktuálne šesť. V priebehu necelých troch rokov tak zostalo na stole viac ako 500 neukončených prípadov, ktoré nechala trojica doslova na stole a museli sa tak prerozdeliť zostávajúcim, už aj tak preťaženým sudcom. Dodáva mimo iného týždenník.

Po tom, ako Dekánek s Mihálom vyzliekli talár, sa na začiatok vrátili kauzy ako bytová mafia, autičkársky gang Martina R. či brutálna vražda v Petržalke, kde je obžalovaný Martin J.

Pre odchod Jamricha, ktorý na neznesiteľné podmienky upozorňoval už dávnejšie, sa na úplný začiatok vrátila aj kauza vraždy mafiánskeho bosa Petra Čongrádyho a podobný priebeh sa po deviatich rokoch súdnych ťahaníc dá s najväčšou pravdepodobnosťou očakávať aj v kauze mafiánskeho gangu adamčovcov, ktorý čelí obžalobe z vraždy ženy a dieťaťa v Moste pri Bratislave, v ktorej figurujú mená ako Branislav Adamčo či Karol M. Nové dokazovanie pred súdom tiež zrejme neminie ani kauzu seneckého erotického salónu, v ktorej vystupuje partia policajtov, ktorí v čase voľna robili vodičov a bodygardov ľahkým dievčatám.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.