EXPERTI: Holandská armáda je zanedbaná a podfinancovaná

Ilustračné foto Foto: TASR/Pavol Ďurčo

Haag 10. marca (TASR) - Holandská armáda bola v posledných rokoch - za vlády premiéra Marka Rutte - veľmi zanedbávaná a podfinancovaná. Aj v prípade opätovného zvýšenia vojenských výdavkov by bola v stave "základnej pripravenosti" najskôr v roku 2021, varoval dnes poradný orgán holandskej vlády.

Správa takzvanej Poradnej rady pre medzinárodné záležitosti bola zverejnená len päť dní pred parlamentnými voľbami v Holandsku, ktoré s budú konať 15. marca.

Experti odporučili, aby akákoľvek nová vláda, ktorá vzíde z volieb, zvýšila vojenské výdavky aspoň na úroveň priemeru EÚ. Lepším variantom by však podľa správy bolo zvýšenie obranného rozpočtu na minimálne dve percentá HDP, k čomu sa Holandsko zaviazalo rovnako ako ostatné členské krajiny NATO.

Severoatlantická aliancia dlhodobo kritizuje Holandsko za podfinancovanie ozbrojených síl; najhoršie sú na tom pozemné jednotky a útvary operačnej podpory.

Holandská vláda v súčasnosti dáva na obranu len niečo vyše jedného percenta HDP. Priemer medzi európskymi členmi NATO je pritom zhruba 1,4 percenta.

"Bezpečnostná situácia sa v posledných rokoch výrazne zhoršila..., avšak operačná pripravenosť našich ozbrojených síl sa len znovu oslabila," varoval člen holandského poradného výboru Joris Voorhoeve. Ako dôvod zhoršenia bezpečnostnej situácie uviedol hrozbu zo strany Ruska a tiež situáciu na Blízkom východe a v severnej Afrike.

Necelého poldruha týždňa pred voľbami je ich výsledok stále otvorený. Veľká časť voličov ešte nie je rozhodnutá, vyplýva z prieskumov. V tých len tesne vedie Rutteho pravicová liberálna Ľudová strana za slobodu a demokraciu (VVD) pred Wildersovou krajne pravicovou Stranopu za slobodu (PVV). Všetky etablované strany však vylučujú spoluprácu s Wildersom.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.