Súdny dvor v Haagu odmietol znovuotvoriť prípad genocídy v Srebrenici

Na archívnej snímke z júla 2012 bosnianske moslimky sa modlia nad truhlou príbuzného na cintoríne v Potočari blízko Srebrenice, približne 160 km východne od Sarajeva. Foto: TASR/AP

Haag 10. marca (TASR) - Medzinárodný súdny dvor (MSD) v Haagu vo štvrtok odmietol znovuotvoriť prípad týkajúci sa genocídy v Srebrenici z roku 1995. Sudcovia rozhodli, že sa nebudú zaoberať odvolaním voči desať rokov starému verdiktu, ktoré vo februári podali bosnianski Moslimovia.

MSD v roku 2007 zbavil Srbsko priamej zodpovednosti za vraždy, znásilnenie a "etnické čistky" v Bosne. Zároveň však dospel k záveru, že Srbsko neurobilo všetko pre to, aby genocíde v Srebrenici zabránilo.

Bosnianski Moslimovia vo februári - krátko pred vypršaním desaťročnej odvolacej lehoty - podali žiadosť o revíziu pôvodného verdiktu. Súd sa však ich podaním odmietol zaoberať s tým, že ho neschválilo celé trojčlenné predsedníctvo Bosny a Hercegoviny, v ktorom sú okrem moslimov zastúpení aj bosnianski Srbi a Chorváti, informoval denník New York Times.

Voči jednostrannému podaniu žiadosti protestovali bosnianskosrbskí lídri i predstavitelia Srbska.

Moslimský člen bosnianskeho predsedníctva Bakir Izetbegovič naopak argumentoval, že súhlas Srbov a Chorvátov nie je potrebný, keďže nežiadal o otvorenie nového prípadu, ale len o revíziu pôvodného verdiktu. Podľa Izetbegoviča sa od roku 2007 podarilo zhromaždiť množstvo nových dôkazov o tom, že sa Srbsko aktívne podieľalo na srebrenickej genocíde.

Srebrenica sa stala dejiskom najväčšej masakry na území Európy od skončenia druhej svetovej vojny. Bosnianskosrbské sily počas nej zavraždili v júli 1995 - krátko pred koncom vojny v Bosne - približne 8000 Moslimov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.