Registrátori domén majú s prechodom na nový systém viaceré povinnosti

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Bratislava 13. marca (TASR) - Správca národnej domény .sk pristupuje v súvislosti s blížiacim sa prechodom na nový systém a nové pravidlá poskytovania menného priestoru v doméne .sk k ďalším avizovaným krokom. Tie sa týkajú všetkých registrátorov domén na Slovensku a vyplývajú z nich viaceré povinnosti, ktoré je nutné splniť.

Nové pravidlá vstúpia do platnosti od 31. mája 2017 a prinesú viacero zmien a vylepšení. Správca národnej domény .sk už minulý rok sprístupnil na testovanie nové moderné programové rozhranie, ktoré registrátorom, ktorí o to majú záujem, umožní zautomatizovať proces registrácie a správy domén. Nové pravidlá taktiež zabránia špekulatívnym nákupom domén, čím sprehľadnia a zatraktívnia menný priestor v .sk doméne pre firmy aj jednotlivcov.

"Dnes evidujeme viac ako 5000 registrátorov domén, ktorí spoločne spravujú viac ako 350.000 webových adries s koncovkou .sk. Nové pravidlá vytvoria férové podmienky pre malých aj veľkých registrátorov a zároveň pomôžu prečistiť prostredie od nečinných subjektov a špekulantov. Sme radi, že môžeme vytvoriť rovnakú štartovaciu pozíciu pre všetkých, pričom najmä pre menších registrátorov naďalej ostane zachovaná aj možnosť správy domén cez manuálne webové rozhranie," vysvetľuje riaditeľ SK-NIC, a. s., Peter Bíro.

Každý registrátor, ktorý medzičasom nezanikol, má možnosť požiadať do konca apríla o prenos dát do nového systému na správu domén podľa nových pravidiel. Príslušná žiadosť je k dispozícii od dnešného dňa. Elektronický formulár so žiadosťou nájdu registrátori po prihlásení do svojho účtu v systéme SK-NIC. Formulár je potrebné riadne vyplniť a odoslať do 30. apríla 2017, registrátor, ktorý tak neurobí, ukončí v zmysle prechodných pravidiel k 31. máju 2017 svoju činnosť.

TASR informovala spoločnosť SK-NIC

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.