Herec Juraj Kukura prevzal patronát nad 770. výročím Prešova

Na snímke herec Juraj Kukura. Foto: TASR

Prešov 16. marca (TASR) – Juraj Kukura prevzal patronát nad 770. výročím prvej písomnej zmienky o Prešove, v ktorom sa 15. marca 1947 narodil. Do svojho rodného mesta sa chystá v lete, kedy sa tu budú konať viaceré podujatia v rámci Dní mesta Prešov. O záštitu nad výročím mesta požiadala Kukuru prešovská primátorka Andrea Turčanová.

"Maestrovi k jeho narodeninám gratulujem a vyjadrujem úctu k jeho umeniu i poďakovanie za jeho zviditeľňovanie Prešova," uviedla Turčanová, ktorá známeho herca nedávno osobne pozvala do Prešova. Podľa jej ďalších slov je Juraj Kukura pre Prešovčanov jedným z významných rodákov, ku ktorému sa hrdo hlásia a ku gratulantom pri príležitosti jeho 70. narodenín sa vrúcne pripájajú.

Kukura natáčal v Prešove televízny film Fragmenty z malomesta, ktorý je o úspešnom americkom novinárovi slovenského pôvodu Blumenfeldovi, ktorého ako židovského chlapca sa podarilo počas vojny dostať na Západ. Vo filme vidno mnohé zákutia mesta a zahrali si v ňom aj Prešovčania.

Juraj Kukura svoju kariéru odštartoval už ako študent stavebnej priemyslovky v roku 1966, kedy si zahral hlavnú úlohu vo filmovom spracovaní románu Tri gaštanové kone. Po ukončení školy úspešne absolvoval odbor herectvo na Vysokej školy múzických umení v Bratislave. V hlavnom meste začínal v Divadle na Korze, od roku 1971 bol členom divadelného súboru Novej scény a v roku 1976 prešiel do Činohry Slovenského národného divadla. Po emigrácii do Nemecka sa uchytil aj tam, získal angažmán vo viacerých divadlách, hral vo filmoch a natáčal pre televíziu. Mohli ho vidieť aj českí milovníci divadla, účinkoval v pražskom Divadle Komédie a v Činohernom klube. Okrem toho má Juraj Kukura za sebou vyše 100 produkcií vo viac ako 50 krajinách. Od roku 2002 je riaditeľom bratislavského Divadla Aréna.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.