V Budapešti vztýčili vlajku,začali sa oslavy sviatku revolúcie 1848-49

Pred maďarským parlamentom v Budapešti v stredu 15. marca 2017 vztýčili s vojenskými poctami štátnu vlajku, čím sa začali ústredné oslavy štátneho sviatku výročia revolúcie z rokov 1848-49. Na snímke Budapešťania sledujú slávnostný akt. Foto: TASR/AP

Budapešť 15. marca (TASR) - Za účasti maďarského prezidenta Jánosa Ádera a predsedu parlamentu Lászlóa Kövéra vztýčili dnes na budapeštianskom Kossuthovom námestí s vojenskou poctou štátnu vlajku. Začali sa tak ústredné oslavy štátneho sviatku vypuknutia protihabsburskej revolúcie z rokov 1848-1849.

Pri tejto príležitosti sa koná vyše 650 podujatí po celom Maďarsku i v zahraničí, kde žije maďarská národnostná menšina.

Na oslavy pricestovala už tradične aj skupina niekoľkých stoviek konzervatívnych Poliakov, ktorí si v predchádzajúcich rokoch vždy vypočuli prejav premiéra Viktora Orbána. Avšak po tom, čo predseda maďarskej vlády 9. marca podporil znovuzvolenie Donalda Tuska do čela Európskej rady, cieľom bývalých Orbánových sympatizantov je už len návšteva poľských pamätných miest v maďarskej metropole.

Orbán vtedy v Bruseli informoval, že Budapešť podporí jediného kandidáta, ktorý je - podobne ako maďarské vládne strany - členom Európskej ľudovej strany, a tým bol Donald Tusk.

Súčasne poznamenal, že sľub daný lídrovi poľskej vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslawovi Kaczynskému o podpore kandidáta oficiálnej Varšavy Jaceka Saryusza-Wolského nemohol dodržať, pretože tento kandidát ešte pred hlasovaním opustil rady Európskej ľudovej strany.

Maďarská vládna strana Fidesz v utorok varovala pred možným narušením dnešných osláv skupinami financovanými zo zahraničia. Tieto skupiny a organizácie financované zo zahraničia podľa Fideszu zneužijú každú príležitosť, aby útočili na maďarskú vládu.

Popoludní pripravujú protivládny protestný pochod viaceré opozičné strany.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.