MIKLÁNEK: Schválená smernica o zbraniach môže mať negatívny efekt

Ilustračná foto Foto: FOTO TASR/Jozef Ďurník

Bratislava 15. marca (TASR) – Dosahy smernice schválenej Európskym parlamentom (EP) ohľadom legálnej držby zbraní môžu mať skôr negatívny efekt na bezpečnosť v oblasti trhu so zbraňami v Európskej únii (EÚ). Domnieva sa Ľudovít Miklánek zo Združenia vlastníkov strelných zbraní - Legis Telum.

Európsky parlament schválil v utorok 14. marca novelu smernice Európskej rady o kontrole nadobúdania a držby zbraní. Odobrený bol návrh v znení, ktorý vzišiel z trialógov. Za hlasovalo 491 poslancov, 187 bolo proti.

"Európsky parlament považuje schválenie tohto materiálu za dôležitý bod boja proti terorizmu a snahu predchádzať tragédiám. Odborná verejnosť v jednotlivých členských štátoch však namieta, že smernica nie je zacielená na teroristov, ale na obyvateľov, ktorí preukazne teroristické činy nepáchajú. Poukazuje na množstvo problémov, ktoré implementácia prinesie s tým, že mnohé zákazy nie sú prakticky realizovateľné a množstvo zbraní môže prejsť do ilegality, čím sa posilní čierny trh. To by, naopak, viedlo k zhoršeniu na poli bezpečnosti zbraní v EÚ," domieva sa Miklánek.

"Tiež nerešpektuje špecifiká jednotlivých krajín, kde je úprava rôzna. Vynútené presadzovanie schválených pravidiel spôsobí nárast nedôvery občanov voči vlastnému štátu a ohrozí pozitívne výsledky zbraňových amnestií, ktoré sú účinným nástrojom znižovania počtu nelegálnych zbraní. Celkové dopady schválenej smernice teda môžu mať skôr negatívny efekt na bezpečnosť v oblasti trhu so zbraňami v EÚ," zdôrazňuje Miklánek.

Podľa novelizovanej smernice o strelných zbraniach odobrenej EP sa prísnejšie pravidlá týkajú zbraní na streľbu slepými nábojmi a nedostatočne deaktivovaných zbraní, aké boli využité pri teroristických útokoch v Paríži. Smernicu musia ešte definitívne schváliť členské štáty.

Novelizovaná smernica je návrhom na zmenu pravidiel držby strelných zbraní a upravuje aj podmienky, za ktorých je možné zbraň preniesť do iného členského štátu. Kladie si za cieľ dosiahnutie rovnováhy medzi záujmami legitímnych vlastníkov zbraní - športových strelcov, poľovníkov, vojakov v zálohe a zberateľov - a potrebou zvyšovať bezpečnosť v Európe. Kritici však tvrdia, že zločiny sú obvykle páchané nelegálne držanými zbraňami.

Navrhovaná smernica ukladá členským štátom povinnosť vytvoriť nový monitorovací systém na vydávanie a obnovu licencií na držbu zbraní. Rovnako stanovuje, že členské štáty by si mali v tejto oblasti vymieňať informácie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.