Maďarsko chce zakázať používanie červenej hviezdy v logu Heineken

Pivové fľašky holandského výrobcu piva spoločnosti Heineken. Foto: TASR/AP

Budapešť 22. marca (TASR) - Maďarská vláda chce upraviť trestný zákonník zakazujúci v Maďarsku používanie symbolov totalitných režimov tak, aby nebolo možné používať červenú hviezdu ani v logu holandského pivovaru Heineken. Potvrdil to dnes predseda parlamentnej frakcie vládnej strany Fidesz Lajos Kósa.

Pre komerčnú televíziu TV2 predseda frakcie priznal, že ide o komplikovaný problém. Fidesz podľa jeho slov rokoval o predloženom návrhu novely, zatiaľ však dospeli iba k záveru, že návrh nie je v terajšej forme celkom dobrý. V žiadnom prípade sa však tohto kroku vládna strana nemieni vzdať, dodal.

Podľa predstaviteľov maďarskej vlády tento konflikt súvisí aj so sporom Heinekenu v prípade pivovaru v sedmohradskom meste Miercurea Ciuc (v maďarčine nazývanom Csíkszereda), ktoré je dôležitým strediskom maďarskej menšiny v Rumunsku.

Maďarský parlament schválil 24. apríla 2013 novelu trestného zákonníka týkajúcu sa používania symbolov totalitných režimov. Novela na rozdiel od predtým všeobecne definovaného zákazu určuje užší rámec používania symbolov totality, za ktoré hrozia sankcie.

V zmysle schválenej právnej normy budú postihované osoby, ktoré rozširujú, prípadne na verejnosti používajú hákový kríž, znak oddielov SS, šípový kríž, kosák a kladivo, alebo päťcípu hviezdu.

Verejné vystavovanie komunistických či nacistických symbolov je v Maďarsku zakázané od roku 1993.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.