Rekonštrukcia Slovenskej národnej galéria sa predĺži o pol roka

Budova Slovenskej národnej galérie (SNG) Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 22. marca (TASR) – Prestavba Slovenskej národnej galérie (SNG) sa posunie o šesť mesiacov. Predĺženie časového harmonogramu na rekonštrukciu a modernizáciu areálu v Bratislave dnes schválila vláda. Podľa nového termínu by mala byť ukončená do 30. júna 2019.

Rekonštrukciu SNG schválila vláda v decembri 2015, podľa pôvodného zámeru sa mala uskutočniť v rokoch 2016 až 2018 s celkovým nákladom 48.718.937 eur. Realizácia investičnej akcie však bola prerušená v mesiacoch júl až október 2016 počas predsedníctva Slovenska v Rade Európskej únie.

„V súvislosti s prerušením prác bol zmluvnými stranami revidovaný zmluvne dohodnutý harmonogram prác, z ktorého vyplynula nevyhnutnosť posunúť termín ukončenia rekonštrukcie SNG o šesť mesiacov t. j. najneskôr do 30. júna 2019,“ odôvodňuje v materiáli minister kultúry Marek Maďarič (Smer-SD).

Ministerstvo konštatuje, že v súčasnosti nie je možné stanoviť presné dôsledky vyplývajúce z posunu harmonogramu a realizácie rekonštrukcie SNG. Náklady, ktoré s tým súvisia, budú predmetom rekapitulácie skutočne vykonaných stavebných prác.

Z rekonštrukciou SNG sa začalo v januári minulého roku potom, ako vláda 16. decembra 2015 odobrila zvýšenie obstarávacej ceny na 48.718.937 eur s DPH, ako aj predĺženie obdobia realizácie prác na roky 2016 až 2018.

Víťazná skupina dodávateľov Hornex a ZIPP (od januára 2015 Strabag Pozemné a inžinierske staviteľstvo, pozn. TASR) totiž v elektronickej aukcii ponúkla 45,6 milióna eur ako najnižšiu sumu. Tá však prevyšovala obstarávaciu cenu, ktorú kabinet schválil v roku 2013. Išlo o 39.552.000 eur, pričom úroveň vtedajších nákladov vychádzala z projektovej dokumentácie a cien z roku 2005.

Opravuje sa premostenie SNG, knižnica, amfiteáter, administratívna budova, historická budova Vodných kasární, ktorá má štatút národnej kultúrnej pamiatky. Pribudne novostavba depozitárneho domu, obnoví sa nádvorie, hospodársky dvor, spojovacia ulička aj chodníky.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.