Na MS v krasokorčuľovaní aj o ZOH: Slovensko zabojuje len s Rajičovou

Nicole Rajičová. Foto: TASR/AP

Helsinki 28. marca (TASR) - Medzi 193 súťažiacimi na krasokorčuliarskych MS v Helsinkách bude len jedna reprezentantka zo Slovenska, v súťaži sólistiek šiesta žena januárových ME v Ostrave Nicole Rajičová. Pôvodne mali štartovať aj slovenskí tanečníci Lukáš Csölley s Luciou Myslivečkovou, partnerka si ale počas tréningu poranila rameno a čakala na operáciu.

Svetový šampionát, ktorý sa bude konať v dňoch 29. marca až 2. apríla, je tiež kvalifikáciou na ZOH 2018 v juhokórejskom Pjongčangu. Po rokoch 1983 a 1999 sa šampionát uskutoční v Helsinkách tretíkrát, tentoraz za účasti športovcov z 36 členských krajín Medzinárodnej korčuliarskej únie (ISU).

Obhajovať titul budú všetci úradujúci šampióni. V súťaži sólistov z krátkych programov postúpia do voľných jázd 24 najlepší, medzi tanečníkmi 20 top párov, resp. 16 v súťaži športových dvojíc.

V súťaži mužov sa očakáva množstvo štvoritých skokov. Európsky suverén Javier Fernandez (6 zlatých v sérii-pozn.) obhajuje titul aj na MS. V Ostrave mu však na ME finálová jazda nevyšla podľa predstáv. Teraz zabojuje už o tretí titul z MS. Veľkými konkurentmi mu budú olympijský šampión Juzuru Hanju z Japonska či Američan Nathan Chen. Ten sa len nedávno stal prvým mužom, ktorý v programe skočil päť štvoritých skokov a má na konte sezónne maximum 307,46 bodov.

Medzi ženami obhajuje Ruska Jevgenija Medvedevová, ktorá v tejto sezóne dominuje, má na konte aj maximum 229,71 bodov, čo je súčasne svetový rekord. Zosadiť z trónu ju budú chcieť Američanka Ashley Wagnerová, krajanka Anna Pogorilá, Kanaďanka Kaetlyn Osmondová či majsterka sveta z roku 2012 Carolina Kostnerová z Talianska. Rajičová sa pokúsi vylepšiť výbornú 13. pozíciu z minulých MS v Bostone. Zatiaľ sa jej na svetových šampionátoch darí neustále zlepšovať, v roku 2014 bola 25. (Sajtama), resp. v roku 2015 15. (Šanghaj).

Súťaž športových párov je úplne otvorená, titul obhajujú Kanaďania Meagan Duhamelová a Eric Radford, na zlato si brúsia zuby aj dvojnásobní vicemajstri sveta Wen-ťing Suej a Cchung Chan z Číny či úradujúci majstri Európy Jevgenia Tarasovová a Vladimir Morozov. Odpísať sa nedajú ani Nemci Aľona Savčenková a Bruno Massot, resp. Rusi Ksenia Stolbovová a Fedor Klimov. Tanečníci tiež ponúknu ľúty boj, dvojnásobných úradujúcich majstrov sveta Gabriellu Papadakisovú s Guillaumeom Cizeronom z Francúzska vyzvú kanadskí olympijskí šampióni z Vancouveru Tessa Virtueová a Scott Moir, ktorí sa vracajú po dvojročnej pauze. Do najvyšších ambícií budú mať čo povedať aj vicemajstri sveta Maia a Alex Shibutaniovci z USA či Taliani Anna Cappelliniová a Luca Lanotte.

Celkové prémie na MS sú vo výške 686.750 USD, víťazi v párových súťažiach získajú 67.500 (na dvojicu), víťazní sólisti zinkasujú 45.000.

Program MS:

streda 29. marca: krátky program žien, krátky program športových dvojíc
štvrtok 30. marca: krátky program mužov, voľné jazdy športových dvojíc
piatok 31. marca: krátke tance, voľné jazdy žien
sobota 1. apríla: voľné jazdy mužov, voľné tance
nedeľa 2. apríla: gala exhibícia

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.