Pri príležitosti dňa autizmu vysvietia Zvolenský zámok na modro

Zvolenský zámok Foto: TASR

Zvolen 29. marca (TASR) - Na modro bude nadchádzajúcu nedeľu 2. apríla vysvietený Zvolenský zámok. Mesto tak bude jedným z tých, ktoré sa zapájajú do iniciatívy pri príležitosti Svetového dňa povedomia o autizme.

„Chceme dať najavo, že autizmus ako diagnóza, ktorou trpí stále viac ľudí, sa nás týka a nie je nám ľahostajná kvalita života týchto ľudí,“ hovorí hlavná organizátorka Lucia Lazárová. Sama má doma autistické dieťa a vie, že život s ním nie je ľahký. Preto hľadá spôsoby, ako by ľahšie mohli žiť nielen pacienti postihnutí touto diagnózou, ale aj ich najbližší. Na téme autizmu pracuje v rámci Spoločnosti na pomoc osobám s autizmom (SPOSA) a je aj súčasťou prevenčnej skupiny mesta Zvolen.

Myšlienka pripojiť Zvolen k mestám, ktoré vysvietia pamiatky na modro, jej napadla už dávnejšie. „Modrá je farba dôvery a autisti sú dôverčiví ľudia, ktorí neklamú a majú čisté záujmy,“ vysvetľuje.

Vysvietenie zámku bude len vrcholom celého podujatia, na ktorom dostanú priestor rôzne organizácie pracujúce s autistami, ale aj odborníci, ktorí sa venujú diagnostike a terapii autizmu.

„Program bude obohatený aj o kultúrnu či zábavnú časť, v ktorej vystúpi HKM Zvolen, deti z materského centra Nezábudka, bude aj tombola, tvorivé dielne, maľovanie na tvár, robenie bublín a rôzne súťaže pre deti, ale aj dospelých,“ dodáva organizátorka. Rada by akciu v očiach Zvolenčanov ešte viac zvýraznila. Poteší ju preto, ak ľudia na túto akciu prídu na námestie oblečení v modrých tričkách.

Podujatie sa začína od 16.00 h na Námestí SNP, časť aktivít, najmä poradenských a odborných je sústredená do Starej radnice.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.