Brazílske veľvyslanectvo: Tí, čo pochybili, sú exemplárne potrestaní

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP Photo

Bratislava 31. marca (TASR) - V záujme spotrebiteľov v Brazílii aj v zahraničí sú tí, ktorí v kauze brazílskeho mäsa pochybili, exemplárne potrestaní. "Pripomeňme, že 99,6 % brazílskych závodov produkujúcich mäso pracuje v súlade s medzinárodnými hygienickými požiadavkami a nie sú zapojené do nezrovnalostí," konštatuje v stanovisku k aktuálnej situácií s brazílskym mäsom veľvyslanectvo Brazílie na Slovensku..

Zo 4837 schválených mraziarenských zariadení bol podľa neho brazílskymi a európskymi úradmi zakázaný vývoz 21 zariadeniam, čo zodpovedá 0,43 % z celkového počtu. "V Brazílii a ani v zahraničí nebol k dnešnému dňu zaznamenaný žiadny prípad spotrebiteľa, u ktorého by sa prejavili zdravotné problémy po konzumácii brazílskeho mäsa monitorovaného zdravotníckymi orgánmi Ministerstva poľnohospodárstva, chovu dobytka a zásobovania (MAPA)," konštatuje sa v stanovisku.

Operácia brazílskej federálnej polície, pripravovaná dva roky na základe sťažností v jednotlivých prípadoch korupcie a rozbehnutá 17. marca tohto roka, ukazuje podľa veľvyslanectva dôkladnosť brazílskej demokracie, autonómiu jej inštitúcií a transparentnosť, s ktorou sa brazílska vláda venuje boju proti korupcii vo všetkých oblastiach vládneho pôsobenia.

Brazílsky mäsový priemysel si podľa veľvyslanectva krajiny udržiava štandard kvality a prísny systém fytosanitárnej kontroly. Hlavné ázijské trhy, ktoré pôvodne pozastavili dovoz mäsa, ho zasa po nevyhnutných vysvetleniach obnovili, dodáva v stanovisku.

Ako dnes informovala šéfka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Gabriela Matečná (nominantka SNS), veterinárni inšpektori našli v Bratislave brazílske mäso nakazené salmonelózou.

MPRV v rámci preventívnych opatrení nariadilo predaj brazílskeho mäsa okamžite pozastaviť. Počet kontrolovaných vzoriek ŠVPS vzrástol z 237 na 341 produktov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.