SaS neuspela, povinnosť riaditeľov škôl učiť žiakov sa rušiť nebude

Škola, ilustračná snímka Foto: TASR/Tomáš Doboš

Bratislava 4. apríla (TASR) – Povinnosť riaditeľov základných a stredných škôl učiť sa rušiť nebude. Poslanci NR SR dnes nepodporili návrh novely zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch od opozičnej SaS, ktorej predstavitelia chceli, aby sa riaditelia mohli naplno venovať len riadeniu školy.

To, či by sa mohol riaditeľ venovať iba riadeniu školy, mal podľa návrhu odobriť zriaďovateľ školy. "Uvedený model umožní zriaďovateľovi zefektívniť prácu riaditeľov (a potenciálne by umožnil jednému riaditeľovi riadiť viacero škôl) alebo prejsť na model, kedy riaditeľ nemusí byť osoba s pedagogickým vzdelaním len z radov učiteľov, ale osoba s iným vzdelaním vhodným na riadenie výchovno-vzdelávacieho procesu," uviedli liberáli v dôvodovej správe.

V minulosti podľa poslancov zabezpečovali riaditeľom všetok ekonomický a právny servis školské správy a riaditeľ bol viac-menej iba styčnou osobou medzi školou a inými subjektmi, na mieste manažoval denný chod školy a operatívne riešil konfliktné situácie, na čo pedagogické vzdelanie postačovalo. "V súčasnosti sú však na riaditeľov kladené omnoho vyššie nároky než v minulosti, a preto je potrebné zmeniť zákonné nastavenie tak, aby zriaďovatelia mali v tomto smere voľné ruky," dodali.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.