Zámer posielať do resocializačných stredísk len vyliečených neprešiel

Na snímke poslankyňa NR SR Natália Blahová (SaS). Foto: TASR Martin Baumann

Bratislava 4. apríla (TASR) - Povinnosť posielať do resocializačných zariadení len osoby, ktoré úspešne absolvovali protidrogovú liečbu alebo liečbu inej závislosti, sa zavádzať nebude. Plénum Národnej rady SR dnes totiž nepodporilo návrh novely Civilného mimosporového poriadku od poslancov Natálie Blahovej a Ondreja Dostála (obaja SaS).

Liberáli tak chceli zabezpečiť, aby sa do resocializačných zariadení nedostávali závislé osoby, u ktorých hrozia úteky a delikvencia. Novelou zároveň chceli zabezpečiť, aby sa do reedukačného centra dostávali maloletí len na základe odporúčania znalca z odboru psychológie o tom, že umiestnenie maloletého v takomto type zariadenia je v jeho záujme.

"Poslaním resocializačného strediska je v zmysle znenia zákona aktivizovanie vnútorných schopností detí a plnoletých fyzických osôb na prekonanie psychických, fyzických a sociálnych dôsledkov drogových alebo iných závislostí a na zapojenie sa do života v prirodzenom prostredí," uviedli Blahová a Dostál. Podľa nich však súdy pri nariaďovaní umiestnení maloletých v resocializačných strediskách neprihliadajú na ich možnú závislosť od návykových látok, v dôsledku čoho sú vystavení ničím neriadenej a nesledovanej abstinencii. "To má za následok úteky, delikvenciu mladistvých a iné patologické javy," tvrdí SaS.

Preto v novele navrhovali, aby mali súdy povinnosť zabezpečiť si pred umiestnením maloletého do zariadenia určeného na resocializáciu lekárske potvrdenie, že úspešne podstúpil protidrogovú liečbu alebo liečbu inej závislosti.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.