Dobrovoľníci z Nitry budú po roku opäť čistiť Zoborské vrchy

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Henrich Mišovič

Nitra 10. apríla (TASR) – Jubilejný 10. ročník Jarného čistenia Zobora sa uskutoční symbolicky na Deň Zeme v sobotu 22. apríla. Dobrovoľníci vyčistia turistické chodníky a ich okolie medzi Dražovcami, Pyramídou, Zoborom a Žibricou od rôzneho odpadu, ktorý počas svojich výletov nechávajú na týchto miestach nezodpovední návštevníci.

Zámerom organizátorov je aj asanácia nelegálnych skládok na území prírodnej rezervácie Lupka a nad mestskou časťou Dražovce, kde sa každoročne hromadí veľa odpadu. Čistenie organizuje Nitriansky horský spolok v spolupráci so Správou CHKO Ponitrie a mestom Nitra.

Dobrovoľníci sa stretnú pred Špecializovanou nemocnicou sv. Svorada na Zobore (Liečebným ústavom), kde budú pre nich pripravené pracovné rukavice a vrecia na odpad. Likvidáciu nazbieraného odpadu zabezpečí mesto Nitra prostredníctvom spoločnosti Nitrianske komunálne služby.

Počas uplynulých deviatich ročníkov sa do zberu odpadu na Zobore zapojili stovky dobrovoľníkov, turistov, milovníkov prírody, žiakov a študentov škôl. Spoločne vyzbierali zhruba 26 ton odpadu. "Dlhodobým problémom sú najmä nelegálne skládky, práve z nich pochádza väčšia časť z vyzbieraného odpadu. Problémom znečistenia Zoborských vrchov je blízkosť veľkého mesta, ľahká dostupnosť tohto územia a nezodpovednosť ľudí," povedal predseda Nitrianskeho horského spolku Patrik Együd.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.