V Izraeli vrcholia prípravy na pesach

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Jeruzalem 10. apríla (TASR) - Židia v Izraeli robia dnes posledné prípravy, ktoré sú nutné pred sviatkom pesach, ktorý sa začína dnes po západe slnka.

Ako na svojej webovej stránke napísal denník The Jerusalem Post, ultraortodoxní židia v Jeruzaleme dnes spaľovali posledné zvyšky jedál s obsahom kvasníc.

Počas sviatku sa totiž smie jesť iba chlieb nekvasený - maces - a židia sa musia vyvarovať toho, aby konzumovali alebo mali v dome čokoľvek, čo obsahuje chamec, teda niektorý z piatich druhov obilnín (pšenicu, raž, jačmeň, ovos či špaldu), ktoré viac než na 18 minút prišli do styku s vodou.

Chamec nemusia byť len potraviny, ale aj nápoje (pivo, whisky), lieky či kozmetika. Chamec je pred pesachom nutné z domu odstrániť, zničiť, alebo prostredníctvom rabína predať nežidovi.

V židovských domácnostiach sa dnes tiež dnes vo veľkom vo vriacej vode umývajú kuchynské riady a náčinie, aby boli kóšer.

V jeruzalemskom Starom meste sa dnes schádzajú židovskí náboženskí aktivisti, aby obnovili tradíciu z čias jeruzalemského chrámu a zabili baránka ako pesachovú obetu.

V predvečer pesachu sa schádzajú židovské rodiny pri sederovej večeri, ktorá je pripomenutím vyslobodenia Izraelitov z egyptského otroctva. Seder má presne stanovený priebeh a poradie jednotlivých úkonov. Okrem konzumovania symbolických pokrmov sa predčítavajú texty z pesachovej Hagady o utrpení Izraelitov v Egypte a o ich ceste púšťou.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.