Malta verí, že sa čoskoro dosiahne dohoda o pomoci Grécku

Historické pamiatky v gréckych Aténach Foto: TASR/AP

Brusel 23. mája (TASR) - Malta ako aktuálne predsedajúca krajina Rade Európskej únie (EÚ) je optimistická ohľadom ďalšej pomoci pre Grécko. A to aj napriek tomu, že ministri financií eurozóny sa na pondelňajšom (22. 5.) zasadnutí nedohodli na uvoľnení ďalších peňazí pre Atény.

"Dohoda bola veľmi blízko," uviedol maltský minister financií Edward Scicluna dnes ráno v Bruseli. Scicluna počíta s tým, že čoskoro bude dosiahnutý kompromis. "Je to veľmi dôležité pre Grécko, pre Európsku úniu, aj pre Medzinárodný menový fond."

Ministri financií eurozóny sa v noci nadnes stále nedohodli na uvoľnení ďalšej tranže zo záchranného balíka pre Grécko, aj keď Atény schválili ďalšie úsporné opatrenia. Riešenie je potrebné nájsť do 15. júna, aby Grécko mohlo v júli dostať ďalších 7 miliárd eur. Sporným bodom rokovaní je otázka týkajúca sa udržateľnosti gréckeho dlhu. Atény rovnako ako MMF požadujú zníženie dlhovej záťaže.

MMF má pochybnosti o udržateľnosti gréckeho dlhu, a preto sa zatiaľ nepodieľa na prebiehajúcom záchrannom programe, dohodnutom v roku 2015. Nemecko trvá na účasti MMF, ktorá je podľa Berlína podmienkou pokračovania finančnej pomoci. Spolkový minister financií Wolfgang Schäuble však odmieta konkrétne sľuby týkajúce sa zníženia dlhovej záťaže.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.