Áder: Odstúpenie Trumpa od klimatickej dohody neznamená koniec sveta

Maďarský prezident János Áder, archívne foto. Foto: TASR/Michal Svítok

Budapešť 9. júna (TASR) - Odstúpenie od parížskej klimatickej dohody, ktoré avizoval americký prezident Donald Trump, neznamená koniec sveta. Konštatoval to dnes v Budapešti maďarský prezident János Áder, ktorý však tento krok označil z morálneho hľadiska za neprijateľný.

Áder v rozhovore pre verejnoprávny rozhlas Kossuth Rádió zdôraznil, že ostatné krajiny potvrdili, že svoje záväzky vyplývajúce z dohody budú plniť - dokonca tak urobila aj väčšina federálnych štátov USA.

Hlava maďarského štátu zopakovala, že Trumpovo rozhodnutie považuje z morálneho hľadiska za neprijateľné a kritiku takéhoto kroku vníma ako oprávnenú a odôvodnenú.

Podotkol však, že ostatné signatárske štáty plnenie dohody nielenže jednoznačne potvrdili, ale avizovali aj, že chcú urýchliť vypracovanie právnych noriem súvisiacich s jej plnením.

"Vodcovia 30 federálnych štátov USA oznámili, že nie sú ochotní prijať rozhodnutie prezidenta. Tieto štáty v každom prípade pôjdu cestou parížskej dohody," zdôraznil maďarský prezident a dodal, že tým vznikne nezvyčajná situácia, keď Spojené štáty splnia svoje záväzky aj tak, že od parížskej dohody odstúpia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.