Deň Ruska sprevádzajú protikorupčné mítingy, polícia na nich zatýka

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Moskva 12. júna (TASR) - Vo viacerých mestách strednej a východnej časti Ruskej federácie, kde sa dnes slávi sviatočný Deň Ruska, sa konajú protikorupčné mítingy. Ako informovala rozhlasová stanice Echo Moskvy, polícia medzičasom zatkla viacero ich organizátorov.

Echo Moskvy spresnilo, že v niektorých prípadoch ich na výsluch na policajnú stanicu predviedli ešte predtým, než sa pochod vôbec začal. Medzi zadržanými sú aj maloletí.

Z Vladivostoku napríklad hlásia útok skupiny kozákov na demonštrantov. V iných mestách došlo aj k oblievaniu demonštrantov zeleným dezinfekčným roztokom, ktorého terčom sa v minulosti opakovane stal aj líder hnutia proti korupcii Alexej Navaľnyj.

Pokiaľ ide o hlavné mesto, moskovská prokuratúra vydala v noci nadnes vyhlásenie, v ktorom organizátorov protikorupčného mítingu upozornila na neprípustnosť konania ich akcie na Tverskej ulici neďaleko Kremľa.

Pôvodne sa míting Navaľného prívržencov mal konať na Sacharovovej triede. Jeho organizátori však uviedli, že ich akcia sa uskutoční v centre vzhľadom na to, že po nátlaku radnice na dodávateľské firmy nemajú ako zabezpečiť pódium pre svoju akcie a jej ozvučenie.

Moskovská radnica označila Navaľného rozhodnutie o zmene miesta konania mítingu za provokáciu.

Navaľnyj chce na budúci rok vo voľbách bojovať o funkciu prezidenta Ruskej federácie. Jeho kandidatúra je však po nedávnom verdikte súdu v korupčnej kauze Kirovles otázna. Podľa zákona o voľbách ruského prezidenta sa totiž Navaľnyj o prezidentský úrad nemôže uchádzať najbližších desať rokov, ak ho súd nezbaví viny i trestu.

Prvý proces v kauze Kirovles sa v roku 2013 skončil vynesením päťročného nepodmienečného trestu, ktorý odvolací súd následne zmenil na podmienečný. Európsky súd pre ľudské práva však neskôr dospel k záveru, že ruská justícia porušila Navaľného právo na spravodlivý proces. Vlani v novembri potom ruský najvyšší súd pôvodný rozsudok zrušil a nariadil nový proces. Oblastný súd v Kirove však v máji ponechal tento verdikt v platnosti.

Sviatočný Deň Ruska sa slávi od roku 1992 každoročne 12. júna. V ten deň v roku 1990 bola prijatá Deklarácia o štátnej zvrchovanosti RSFSR, najväčšej zväzovej republiky Sovietskeho zväzu.

Deň Ruska zvyčajne sprevádzajú koncerty, výstavy, divadelné predstavenia, kultúrny program na verejných priestranstvách, podujatia v knižniciach, múzeách a kultúrnych zariadeniach, či ohňostroje.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.