Most cez vodnú nádrž Ružín má byť hotový do konca roka

Bager nakladá naplavený odpad pri priehrade vodnej nádrže Ružín na rieke Hornád, ilustračná snímka. Foto: TASR/Milan Kapusta

Košice 12. júna (TASR) - Informáciu o aktuálnom stave rekonštrukcie mosta na ceste II. triedy č. 547 cez vodnú nádrž Ružín, ktorý je v havarijnom stave, si dnes vypočuli košickí krajskí poslanci. Od konca minulého roka je most uzavretý a vodiči využívajú obchádzkové trasy.

Poslancov o aktuálnom stave informoval riaditeľ úradu Košického samosprávneho kraja (KSK) Ondrej Bernát. Na základe výsledku kontroly Úradu verejného obstarávania 8. júna 2017 pristúpili podľa jeho slov k otváraniu obálok s tým, že uchádzači ešte v procese obhliadky požiadali o možnosť poskytnúť variantné riešenia, čo im umožnili.

"Čítal som, že sme oslovili iba vyvolené firmy. Je potrebné povedať, že stavebných firiem na Slovenskú sú desiatky, nie však desiatky firiem, ktoré robia mosty. Na to, aby niekto mohol rekonštruovať stavbu akou je most cez priehradu Ružín, musí mať aj skúsenosti, referencie, technické a personálne vybavenie. Oslovili sme tri najväčšie firmy v regióne, ktoré majú skúsenosti s takýmto typom rekonštrukcie. Jediným kritériom pri vyhodnocovaní bola cena," uviedol Bernát.

Most cez Ružín bude rekonštruovať bratislavská firma Strabag, s.r.o., ktorá sa stala víťazom verejného obstarávania. Predložila ponuku na 1.651.200,75 eur s DPH. Za ňou skončilo Združenie EUROVIA so sídlom v Košiciach so sumou 3.013.130,77 eur s DPH, a ako tretia vo verejnom obstarávaní skončila spoločnosť Inžinierske stavby, a.s. z Košíc so sumou 3.032.806,17 eur s DPH.

"Termín realizácie je 152 dní od podpísania zmluvy, čo je päť mesiacov, s tým, že zhotoviteľ bude pracovať vrátane sobôt a nedieľ, aj v predĺžených zmenách, aby rekonštrukcia bola ukončená čím skôr. Tento týždeň dôjde k odovzdaniu staveniska a rokovaniu s víťazným uchádzačom, aby sme sa dohodli na odovzdaní staveniska a termíne, ktorý sa nám,verím, podarí trochu skrátiť," spresnil Bernát s tým, že bolo ukončené verejné obstarávanie a odovzdané stavenisko i na obchádzkovej trase Obišovce - Ruské Pekľany, kde sú dva zosuvy.

Poslanec Igor Jutka navrhol, aby bol predmetný stavebný návrh posúdený nezávislými odborníkmi zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Jeho návrh poslanci neschválili. Na jeho pripomienku reagoval Ján Jakubov, že odborníci sú i v Košiciach a v Žiline. Poslanec Rastislav Trnka sa pýtal na záručnú dobu, ktorú poskytne zhotoviteľ. Riaditeľ Správy ciest KSK Zoltán Bartoš zareagoval, že budú dodržané štandardné záručné podmienky.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.