Štát chce v tomto roku dofinancovať zdravotníctvo asi 50 miliónmi eur

Na snímke minister zdravotníctva SR Tomáš Drucker. Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 23. júna (TASR) – Zdravotníctvo by sa v tomto roku mohlo dofinancovať sumou 50 miliónov eur, navrhuje štát. Urobiť by sa to malo cez zvýšenú sadzbu za poistencov štátu. Povedali to dnes na tlačovej konferencii minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) a šéf rezortu zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD).

"Číslo dofinancovania by malo byť konkrétnejšie po septembrovej daňovej prognóze, môže byť ešte väčšie alebo menšie," povedal Kažimír. Sadzba za poistencov štátu by mala stúpnuť na 4,73 percenta z vymeriavacieho základu. V súčasnosti ide o 3,78 percenta, jej výška sa zmení zákonom v parlamente v októbri tohto roka, nová sadzba by mala by mala byť účinná za mesiace november a december. "Peniaze nevytvárajú predpoklady na platový automat, nie je možné ani rozširovanie siete zdravotnej starostlivosti," povedal Drucker.

Ministerstvo zdravotníctva najprv hovorilo o potrebe 150 miliónov eur. Drucker však nedávno informoval, že aj v tomto roku sú vyššie príjmy od ekonomicky aktívnych osôb, ako sa predpokladalo, a to o desiatky miliónov eur.

Viac peňazí pre sektor dlhodobo žiadali neštátne nemocnice, zdravotné poisťovne, zamestnávatelia, ambulantný sektor, pacientske organizácie. Dofinancovanie má napríklad pomôcť štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP), ktorá mala minulý rok vysokú stratu a plní preto ozdravný plán, podľa jej šéfa Miroslava Kočana by to zlepšilo jej likviditnú i hospodársku situáciu.

Na oddlžovanie nemocníc najviac 585 miliónov eur

Štát chce oddlžiť nemocnice maximálnou sumou 585 miliónov eur zo štátnych finančných aktív. S oddlžovaním chce začať už tento rok, plánuje viacero kôl. Potvrdili to dnes na tlačovej konferencii minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) a šéf rezortu zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD).

Okrem štátnych nemocníc sa to týka i neštátnych. "Som za princíp rovnosti," zdôraznil Drucker. Oddlžovanie nebude jednorazové, peniaze majú dostať tí, ktorí budú ochotní plniť ozdravné plány. Štát chce oddlžovať dvoma formami - takzvanou dohodou o fixnom diskonte a elektronickou aukciou.

Dlh v zdravotníctve vlani narástol na 647,24 milióna eur. Najviac, 547,16 milióna eur, dlhujú štátne univerzitné a fakultné nemocnice. So záväzkami po lehote splatnosti majú problémy aj zariadenia v pôsobnosti ministerstiev vnútra a obrany (24,89 milióna eur), ako aj tie delimitované na obce a vyššie územné celky a transformované na neziskové organizácie (74,91 milióna eur). Nemocnice sa v minulosti oddlžovali trikrát.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.