Nemeckí poslanci schválili uzákonenie homosexuálnych manželstiev

Jeden z predajných artiklov v Paríži. Foto: TASR/AP

Berlín 30. júna (TASR) - Poslanci dolnej komory nemeckého parlamentu schválili dnes uzákonenie manželstiev osôb rovnakého pohlavia. Nemecká kancelárka Angela Merkelová hlasovala proti, informovala agentúra DPA.

Na hlasovaní sa zúčastnilo 623 členov Bundestagu. Za návrh, známy pod označením "manželstvo pre všetkých", hlasovalo 393 poslancov a 226, vrátane kancelárky Merkelovej, bolo proti. Štyria zákonodarcovia sa zdržali hlasovania.

Merkelovej kresťanskí demokrati (CDU) a ich bavorskí spojenci z CSU doteraz blokovali všetky snahy zaradiť takéto sobáše do nemeckých právnych predpisov.

Kancelárka sa tento týždeň vyjadrila v tom zmysle, že poslanci by mohli o návrhu hlasovať na základe vlastného presvedčenia, a nie pokynov svojich strán, čím fakticky uľahčila cestu k jeho schváleniu.

Problematika homosexuálnych manželstiev je horúcou témou pred septembrovými voľbami v Nemecku. Všetky hlavné strany takéto sobáše podporujú - okrem konzervatívnej CDU a CSU a nacionalistickej Alternatívy pre Nemecko (AfD).

Sociálni demokrati (SPD) si uzákonenie manželstiev osôb rovnakého pohlavia kladú ako podmienku pre vstup do akejkoľvek budúcej koalície.

V Nemecku schválili zákon proti šíreniu nenávistných prejavov na webe

Poslanci dolnej komory nemeckého parlamentu schválili dnes návrh zákona, ktorý má zamedziť šíreniu nenávistných prejavov a falošných správ prostredníctvom internetových sociálnych sietí, informovala agentúra AP.

Príslušný legislatívny návrh v apríli schválila vláda nemeckej kancelárky Angely Merkelovej. Na jeho základe budú môcť prevádzkovatelia sociálnych sietí dostať vysoké finančné pokuty do výšky 50 miliónov eur v prípade, ak urýchlene - v priebehu jedného týždňa - neodstránia zo svojich stránok škodlivý obsah.

Kritici sa obávajú, že nové pravidlá môžu mať dramatický dosah na slobodu prejavu v on-line priestore.

Predkladateľ návrhu, minister spravodlivosti Heiko Maas, tvrdí, že schválené legislatívne zmeny sú potrebné, keďže prevádzkovatelia sociálnych sietí nevyvíjajú dostatočné úsilie na odstraňovanie obsahu podnecujúceho nenávisť. Zákon tiež umožní efektívnejšie presadzovanie už existujúceho zákazu popierania holokaustu.

Koalícia kancelárky Merkelovej pristúpila ku sprísneniu platných pravidiel aj pre obavy, že by napríklad šírenie falošných správ mohlo ovplyvniť septembrové parlamentné voľby v Nemecku. Podozrenia z manipulácie tohto druhu sa objavili v súvislosti s vlaňajšími prezidentskými voľbami v USA.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.