Požiar mrakodrapu Grenfell Tower: Dodávatelia použili lacnejší obklad

m a plamene stúpajú z horiacej 27-poschodovej výškovej obytnej budovy Grenfell Tower vo štvrti Kensington v západnej časti britskej metropoly Londýn 14. júna 2017. Foto: TASR/AP

Londýn 30. júna (TASR) - Dodávatelia renovujúci výškovú obytnú budovu Grenfell Tower v Londýne, pri ktorej požiari zahynulo najmenej 80 ľudí, vymenili obkladový materiál za lacnejší a horľavejší, píšu dnes britské médiá.

Výmena pôvodne plánovaného zinkového obkladu za lacnejší hliníkový počas renovácie v roku 2014 ušetrila takmer 300.000 libier (341.000 eur), informovala BBC s odvolaním sa na dokumenty, ktoré unikli do médií.

Denník Times uviedol, že sa dostal k e-mailom s podobným obsahom. Písalo sa v nich o nutnosti úspor v rámci projektu renovácie budovy, ktorý pre mestskú časť Kensington zabezpečuje správcovská spoločnosť KCTMO.

Na krátkom štvrtkovom zasadnutí mestskej časti sa jej starosta Nicholas Paget-Brown ospravedlnil za reakciu svojho úradu na požiar Grenfell Tower.

Britská premiérka Theresa Mayová vo štvrtok poverila bývalého sudcu odvolacieho súdu vedením vyšetrovania tohto požiaru. "Som presvedčená, že všetky obete tejto hroznej tragédie a rodiny, ktoré tak veľmi trpeli, sa dočkajú spravodlivosti," povedala Mayová.

Aktivisti zo skupiny Grenfell Action Group tvrdia, že už niekoľko rokov varovali pred rizikom požiaru vežiaka, pričom upozornili aj na horľavé obloženie. Vlani v novembri na blogu obvinili KCTMO, že zanedbala zákonom stanovené bezpečnostné a zdravotné opatrenia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR1 Komentár

  • P.

    "Energetická účinnosť" ?

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.