Belgicko sa pripravuje osláviť štátny sviatok s témou Hrdosť slúžiť

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Brusel 19. júla (TASR) - Na tému "Hrdosť slúžiť" sa Belgicko pripravuje 21. júla 2017 osláviť svoj štátny sviatok Deň Belgicka. Hlavné body osláv štátneho sviatku sú tradičné: slávnostná omša Te Deum, vojenská prehliadka, koncerty v Bruseli, veselice v ďalších mestách. Program osláv sa podľa informácií médií sústreďuje na skutočnosť, že aj v tomto roku treba vzdať poctu mužom a ženám, ktorí v občianskom či vojenskom rezorte slúžia Belgicku.

Napriek tomu, že organizátori osláv pripravili "drastické bezpečnostné opatrenia, štátny sviatok musí mať pohostinný a ústretový charakter", zdôraznil divízny komisár federálnej polície Renato Guion.

Už 20. júla sa kráľ Filip s manželkou Mathildou, princeznou Astrid a princom Lorenzom zúčastnia na koncerte v Paláci krásnych umení v Bruseli. V deň štátneho sviatku, 21. júla, kráľ Filip s manželkou Mathildou sa prídu modliť na slávnostnú omšu Te Deum do Katedrály sv. Michala a sv. Guduly v belgickom hlavnom meste.

Príslušníci federálnej a miestnej polície potom v rôznych častiach mesta predvedú program na tému bezpečnosti. V piatok je hodinu pred polnocou pripravený ohňostroj.

Viaceré médiá vyzvali Belgičanov, aby si na podujatia k štátnemu sviatku vzali so sebou vlajočky, a upozorňovali, že batohy, fľaše a nápoje v plechovkách majú nechať doma.

Štátny sviatok Deň Belgicka, resp. Sviatok Belgicka, pripadá na 21. júla a viaže sa k dátumu 21. júla 1831, keď v Bruseli zložil ústavný sľub Leopold, zakladateľ sasko-kobursko-gothajskej dynastie.

Belgicko v septembri 1830 vyhlásilo nezávislosť od Holandského kráľovstva. Belgickou revolúciou sa skončila existencia Kráľovstva holandského, ktoré v jednom štáte tvorili Belgicko a Holandsko. V Bruseli vznikla 26. septembra dočasná vláda, zvolení boli členovia Národného kongresu. Vypracovali ústavu, v ktorej sa konštatovalo, že Belgicko je dedičná a parlamentná monarchia s ministerskou zodpovednosťou. Za kráľa zvolili Leopolda, zakladateľa sasko-kobursko-gothajskej dynastie. Po tom, ako 21. júla 1831 zložil v Bruseli ústavný sľub, nastúpil na trón pod menom Leopold I. Ten deň sa zo zákona prijatého 27. mája 1890 stal belgickým štátnym sviatkom.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.